Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Markdown v Joomle

12. bře 2016 18:10 #126230
Markdown v Joomle od MaK.
Zkušený uživatel
Čau Joomlisté, používáte někdo pro psaní textů, článků značkovací jazyk Markdown? Pokud ano, jak text dostáváte do Joomly?

Editor JCE by s Markdown už snad měl brzy umět: www.joomlacontenteditor.net/support/forum/markdown
TinyMCE, ani JCK zatím asi ještě ne.

Co je Markdown? Viz cs.wikipedia.org/wiki/Markdown

Jakékoliv info na téma Markdown + Joomla uvítám.

MaK.

--- -- -

12. bře 2016 22:32 #126235
Odpověď od Cony
Moderátor
Markdown používám, ale ne v rámci Joomly.
Markdown se používá např. na GitHub, nebo bitbucket k vytvoření popisových stránek, nebo např. na readthedocs.com k vytváření dokumentace.
Syntaxe je popsaná tady daringfireball.net/projects/markdown/syntax
Jak zkompilovat markdown do html třeba tady www.mkdocs.org/

Do Joomly by asi šla podpora doplnit jednoduše nějakým content pluginem. Vypnout Wysiwyg editor, psát pouze v markdown a až v okamžiku zorazení převést markdown na HTML. Na druhou stranu ale je markdown asi určen spíš pro něco jiného např. tu jednoduchou dokumentaci, než na komplexní stránky.

12. bře 2016 23:34 - 12. bře 2016 23:43 #126238
Odpověď od H13
Admin
Pokud máš českou klávesnici, je to celkem složitý

Pokud chci něco na Githubu označit jako kód, jednoduše bych to udělal přes tag code, nebo přes něco jako bb tag [ code ]

Bylo by to celkem rychlý:
[ code ]nějaky kod[ /code ]

Jenže musím pokaždé hledat dokumentaci Githubu a kopírovat tři pro nás neobvyklý apostrofy (backticks):

```nějaký kód```


Markdown byl stvořenej, aby se ten text dal případně číst bez transformace na html, ale kolikrát mi to příjde mnohem nepřehlednější

###### This is an H6 ==> [ h6 ]This is an H6[ h6 ]

Možná ten text bude čitelnější než kdyby obsahoval bb tagy, ale hledat na český klávesnici ty různý znaky, to je kolikrát opravdu těžký.

~~This was mistaken text~~

Já raději html nebo bb tagy, pokud bych psal něco, co by mělo být zobrazený jak txt nebo html, raději úplně bez formátování.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

13. bře 2016 01:19 #126239
Odpověď od Cony
Moderátor
Ty h6 už jsou čitelný hůř to je pravda, ale pokud se držíš h1, h2, ul apod. tak je to v txt formě docela hezky čitelný:
Code:
Nadpis 1 ======== Lorem ipsum dolor sit amet [text odkazu][odkaz1], consectetur adipiscing elit. Nadpis 2 -------- Lorem ipsum dolor sit amet [text odkazu][odkaz2], consectetur adipiscing elit. ![Obrázek 1](images/example.png) Nadpis 2 -------- * seznam položka 1 * seznam položka 2 [odkaz1]: http://www.example.com/page1 [odkaz2]: http://www.example.com/page2

Docela jsem si na to u dokumentace zvykl. Zpětný uvozovky jsou sice složitý na napsání, ale nic co by nevyřešilo Ctrl+C / Ctrl+V :)

Ale že bych v tom psal web si moc představit neumím...

13. bře 2016 17:39 - 13. bře 2016 17:44 #126247
Odpověď od H13
Admin

Zpětný uvozovky jsou sice složitý na napsání, ale nic co by nevyřešilo Ctrl+C / Ctrl+V


A to je právě to, co mi vadí, nejenom, že musím najít dokumentaci a vložit to do schránky, ale taky mě to právě vymaže ten kód ve schránce.

Mám např. php kód ve schránce, napíšu [ code ]CTRL+V[ code ] a je to. Teď to dělám tak, že musím najít dokumentaci, zkopírovat tři backticks a pak znovu zkopírovat kód, kterej chci vložit.

Chápu ten důvod vzniku, já sám nejraději používám jen text, takže bych to měl spíš obhajovat, ale prostě pro českou klávesnici a pro mě osobně je to složitý :-(

Připomíná mi to šablonovací systémy, který jsem kdysi používal, něco jako:

<div>[ $abc ]</div>
<div>[ foreach ]
[ if ] ... [ endif ]
.. [ endforeach ]</div>

a pak si člověk řekne, proč to nepsat rovnou, zase tolik psaní navíc to není, aby kvůli tomu člověk musel používat nabobtnalou knihovnu, která ten systém při převodu zatěžuje a zpomaluje.

Phoca Cart - www.phoca.cz/phocacart - e-shop, e-commerce
Phoca Gallery - www.phoca.cz/phocagallery - obrázková galerie
Phoca Download - www.phoca.cz/phocadownload - stahování souborů
Phoca Guestbook - www.phoca.cz/phocaguestbook - guestbook

14. bře 2016 00:23 #126250
Odpověď od MaK.
Zkušený uživatel
Díky za reakce, zajímavé podněty!

Asi jsem měl zmínit, že Markdown používám (zatím) jen pro přenos článků do webu na Joomle a na export ebooků do epub, mobi. Do té doby se mi často stávalo, že se s textem přenesl nějaký bordel.

Šlo to sice řešit zkopírováním a vložením plain textu, ale to bych přišel o odkazy, boldy, kurzívy, odrážky, a musel vše znovu formátovat v Joomle. Pro tento účel mi Markdown vyhovuje.

Vy, coby mistři kódu, asi máte jiné potřeby a vyšší nároky.

Testuju stackedit.io , umí ukládat na DropBox i Google Drive, maká dobře, ukazuje náhled finální podoby. Do Joomly přenos zatím řeším vygenerováním HTML - je to na dva kliky.

Osobně jsem H6 snad ještě nikdy nepoužil, možná ani H4. Alespoň při psaní článku ne. Na kódování webu se takové zanoření asi hodí.

Jakou mají v Markdown funkci 3 apostrofy ```? Pro citaci kódu? Co to krkolomné kopírování řešit nějakou fičurou schránky s pamětí?

Markdown je podporován například i aplikacemi Trello, Coggle.

Zatím jsem třeba nepřišel například na:

- jak do odkazu nacpat informaci, aby se otevřel v novém okně
- jak napsat nedělitelnou mezeru

Ještě musím postudovat :)

MaK.

--- -- -

Powered by Fórum