Nastavení cache - mezipaměti - rychlost stránek.

tonboss
14. led 2016 02:30 #125214
Zdravím!

stále nemohu pořádně pochopit, jak je to s mezipamětí a cachováním u Joomly. Pčetl jsem nějaké články a mám v tom docela zmatek. Prosil bych někoho zkušeného, jestli by mi mě s tímto tématem lépe neseznámil.

1) Systém -> systém -> mezipaměť -> Jaký je rozdíl mezi progresivním a konzervativním ukládáním?
2) Systém -> systém -> Uložení v mezipaměti -> Já zde mám nastavenou hodnotu 15 - jaká hodnota by zde měla být a co to přesněji znamená?
3) Je dobré mít tuto systémovou mezipaměť zapnutou nebo je lepší nějaké (klidně i placené) rozšíření?

Jestli alespoň chápu princip, tak tato mezipaměť zapříčiní, když bude zapnutá, že návštěvník webu si při první návštěvě stáhne obsah stránky do počítače a při další návštěvě budou tedy stránky rychleji načítané.

S rychlostí a cachováním se pojí další možnost a tou je APC je opcode cache pro PHP. - Máte s tím někdo zkušenost? Zde je kdyžtak článek - tomaserlich.cz/jak-zkratit-dobu-odezvy/ - Zde je to vysvětlené pro WordPress. Máte to někdo nastavené na Joomle? Popřípadě nevíte, jak by se to dalo nastavit? Myslím si, že to musí hodně ulehčit serveru a především razantně zrychlit načítání stránek.

Nejlepší pro rychlost načítání stránek by v tomto případě tedy byla kombinace obou těchto možností?

Děkuji za odpovědi!!

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
14. led 2016 03:01 #125216
ad 1/ rozdíl je ve způsobu ukládání částí vygenerovaných stránek do mezipaměti. Progresivní by mělo být rychlejší, zřejmě ale může někde zazlobit, zatím jsem se s tím ale nesetkal.

ad 2/ znamená to výchozí počet minut po které zůstane obsah v mezipaměti, tj. při dalším načtení stránek kýmkoliv se znovu negeneruje, ale bere se z mezipaměti.

ad 3/ na produkčních stránkách určitě zapnout. S prohlížečem tato mezipaměť nemá co dělat, jde o to, že pokud si první návštěvník otevře stránky, vygeneruje se jejich obsah a ten se uloží do mezipaměti (soubor, memchace, apc apod., dle nastavení). Další návštěvníci, v rámci limitu pak vidí již obsah z cache, tj. obsah se pro ně znovu negeneruje.

APC je jen jedna z možností, které Joomla nabízí, ne všude je dostupná. Pokud ano, nabídne se v globální konfiguraci. Standardně používá Joomla soubory, sice nejsou nejrychlejší, zato funkční všude.

To co odkazujete ve článku o Wordpressu, je právě tato cache, kterou máte již v základu Joomly.
Poděkovali: tonboss

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od tonboss
14. led 2016 14:20 #125221
Moc děkuji za odpověď, teď v tom mám mnohem více jasno:)
Ještě pár doplńujících otázek:
ad 2/ Pokud mám stránky hotové a nedělám již žádné změny - Je vhodné nastavit počet minut třeba na 100000?
(Pokud bych změnu udělal, vymazal bych cache ručně.)

Ad 3/ Jak myslíte, že pokud dostupná, že se nabídne - to myslíte v sekci Nastavení paměti -> zpracování mezipaměti? Zde si zobrazila možnost JLIB_FORM_VALU_CACHE_vmf (dál to nejde přečist). Což asi bude zmiňované nastavení.. (zvolil jsem to a přijde mi, že se stránky načítají krapet rychleji, než když tam ponechám "soubor")

Nastavení sezení
Zde bych se chtěl zeptat, jaký je rozdíl mezi nastavením
Databáze
Žádný
Xcache
Jaké a proč je nejvhodnější nastavení a jaká je v hodná doba trvání sezení (já mám 15).

A poslední otázka :-)

Ve všech aplikacích pro měření rychlosti stránek (Developers.google, Pingdom...) mám upozornění na pomalou odezvu od serveru (1,5 - 2 vteřiny) - Přidávám screen z Pingdomu. Toto také nemohu přijít, jak vyřešit.. Myslel jsem si, že je chyba v mém hostingu (Používám Savanu). Tak jsem kontaktoval administrátory hostingu a ti mi sdělili, že je u nich vše v pořádku a poslali mi jakýsi log, kde je doba odezvy do půl vteřiny. Nevíte, kde může být problém nebo zdali na hostingu mlží a chyba je na jejich straně...?:) Ještě podotýkám, že mám u nich multihostig a na něm zhruba 8 prezentací pod jednou adminstrací - A problém je u všech zhruba stejný. (výkon serveru je Savana 2000 - Jeden procesor 2400 Mhz, Ram 3072, Pamět pro PHP scripty 128 MB) Tudíž si osobně myslím, že je spiš chyba na straně nastavení serveru... Ale nevím, snad mi dokážete poradit :-)

Děkuji!!!

Přílohy:

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od radek
14. led 2016 16:49 #125229
Na cache zkus pouzit Jotcache plugin. Na nic lepsiho pro joomlu jsem nenarazil. Odezva serveru - to tezko rict, ale u me je to vyberem template. Pouzivam Rockettheme a u nej mam weby pomaly a odezvu hroznou. Jakmile pouziju template od jinyho vyrobce, mam odezvu polovicni. Takze na to ma na 100% vliv i template. Ad savana - majitel nesnese Joomlu, je proti ni zaujaty. Tim chci rict, ze dle meho nazoru nema vyladeny hosting pro joomlu. To je jen dalsi zaporna cast skladacky zvane odezva serveru.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
14. led 2016 17:22 #125234

radek178 napsal: Ad savana - majitel nesnese Joomlu, je proti ni zaujaty.

To je pravda :) A nejen Joomlu, je vysazený na všechny open source systémy.

radek178 napsal: Tim chci rict, ze dle meho nazoru nema vyladeny hosting pro joomlu.

To bych nesouhlasil, mám u nich hodně instalací a většinou vše funguje. Na podzim měli nějaké problémy s výkoností na starších serverech, požádal jsem o přesun účtu na jiný server a vše OK. S Joomlou jsem u nich spokojený.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
14. led 2016 17:30 #125235

tonboss napsal: ad 2/ Pokud mám stránky hotové a nedělám již žádné změny - Je vhodné nastavit počet minut třeba na 100000?

Joomla umí promazávat cache sama, při uložení článku. Takovéto "brutální" nastavení jsem nikdy nezkoušel, v určitých případech by to mohlo mít logiku. Ale nezapomínejte, že některé moduly generují obsah dynamicky, např. nejčtenější články, bannery apod. U těch pak nechcete mít půl roku stále stejný obsah.

tonboss napsal: Ad 3/ Jak myslíte, že pokud dostupná, že se nabídne - to myslíte v sekci Nastavení paměti -> zpracování mezipaměti?

Ano

tonboss napsal: Zde bych se chtěl zeptat, jaký je rozdíl mezi nastavením
Databáze
Žádný
Xcache

Stejné jako u Cache, kam se mají ukládat informace o session. Nastavením na Žádné si vypnete funkčnost session, tj. nebude možné se např. přihlásit. Databáze je osvědčený způsob, navíc některé rozšíření mohou z databáze čerpat (různé statistiky, aktuální počet uživatelů apod.) XCache bude asi o něco rychlejší.

tonboss napsal: Ve všech aplikacích pro měření rychlosti stránek (Developers.google, Pingdom...) mám upozornění na pomalou odezvu od serveru (1,5 - 2 vteřiny)

Jak píše Radek, hodně to dokáže ovlivnit šablona. Mám na Savaně weby, které mají stabilně odezvu pod 1s, v pingdom se dostávám na výsledky cca 0.6-0.9s za celý web. Také Vám to ovlivní různé pluginy, které máte instalované, popř. moduly na úvodní stránce, a další rozšíření. Doporučuji používat co nejméně rozšíření, vše co nepotřebujete povypínat (opatrně!).

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
14. led 2016 17:38 #125236
Ještě když koukám na ten screenshot, pokud dobře vidím, tak první růžová část zabere cca 1 sekundu - jestli se nepletu tak je to DNS Lookup - máte něco špatně na DNSkách 1 sekunda je strašně moc, mělo by to být v řádu desítek milisekund.
Poděkovali: tonboss

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od radek
14. led 2016 17:42 #125237
Ja mel na Savane dost problemu a utekl jsem. I Wedos, s jeho nemultihostingem, byl pro me lepsi. Ted mam managed VPS a majitel sice asi taky nema rad joomlu a ruzny free cms, ale nastavi co potrebuju a taky i to, co nemusi a navic opravdu poradi, coz je pro me, jako pro amatera, docela dulezity. To u Savany nehrozilo.
Poděkovali: tonboss

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
15. led 2016 10:05 - 15. led 2016 10:05 #125255

radek178 napsal: a navic opravdu poradi, coz je pro me, jako pro amatera, docela dulezity. To u Savany nehrozilo.

To je pravda. Já mám u Savany Multihosting, nevím jak je to se základním hostingem...
Poděkovali: tonboss

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od radek
15. led 2016 15:47 #125260
Ja mel taky multihosting. Vymlouvali se a svadeli to na vsechno mozny. Na administratora, na Joomlu atd. Nakonec presun na Wedos a web jel bez problemu ihned za par minut. Ale jak jsem psal, mam managed VPS a majitel radi i to, co by vubec nemusel. Pro me obrovska vyhoda. Navic Savana je otresne orezana. Same limity a omezeni, nemam rad jejich nody, jejich nepouzitelne emailove schranky s pidi velikosti atd. Ted to neresim. Ted bude zajimavy multihost od Wedosu, ale to sem nepatri.
Poděkovali: tonboss

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od tonboss
23. led 2016 01:57 #125401
Já mám Savanu docela rád (Leč jsem málem odešel, když měli 4 dny problémy s harddiskama a neustále jen omlouvali, že už to bude v pořádku a nebylo.. vyskakovala neustále chyba 502) Jejich podporu naopak musím jinak pochválit. Odepisují na chatu hned a snaží se pomoci. (i když někteří operátoři víc a někteří míň...) Mám také multihosting a možnost administrovat všechny weby v jedné administraci a v jednom učtu beru jako velkou výhodu. Zatím jsem se nesetkal, aby mi to v něčem dělalo problém. Co ale stále nedovedu vyřešit je ta odezva od serveru. Zkusím jiný hosting (wedos?) nebo s jakým hostingem máte dobré zkušenosti, co se Joomly týče? Když bude odezva stejná, je chyba na straně nejspíše šablon. V takovém případě bych neměl důvod odcházet.

Hlavní důvod, proč se mi od savany nechce, je právě ten multihosting - jinde jsem zatím podobnou službu nenašel, všude je to více komplikované nebo prostě co web, to učet.. Wedos sice mulithosting má.. ale managed VPS se docela bojím :-) nemám s tím žádné zkušenosti.

Jinak poznatek, který by mohl pomoci všem co mají weby na Savaně -> odezva serveru se mi lehce snížila, když jsem v administraci nastavil - Domény -> vybraná doména -> DNS aktivovány pro -> DNS záznamy A,MX.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
23. led 2016 11:38 #125403
No on ten multihosting na Savaně je v podstatě managed VPS. V administraci si můžete vytvořit SSH certifikát a na server se připojit pomocí putty. Jen nemáte root oprávnění, což u managed VPS bývá standard (prostě proto, aby jste si tam něco nedomršil, a správce pak půl dne nemusel hledat co)...
Jinak souhlasím, že administrace Savany je velmi příjemná, oproti různým cPanel nebo Plesk je přímo luxusní. Jediné co se mi u nich nelíbí je správa DNS záznamů, ty mám proto jinde.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od radek
23. led 2016 14:45 #125406
Ackoli jsem s Wedosem nemel zadne problemy, tak si podle myho s odezvou nepomuzes. Respektive i kdyby ano, tak nasobne lepsi zlepseni odezvy ziskas jinou sablonou. To je moje zkusenost. A predem rikam, ze mam skoro vsude snad jedny z nejpomalejsich sablon - Rockettheme. Nedavno jsem zkousel napriklad Joomshaper, Themeforest nebo Hotjoomlatemplates a oproti Rockettheme to lita jako blesk a pak nemusis resit odezvu serveru. Tim nechci rict, ze ji nemuzes mit opravdu blbou. Mnohem vetsi sance tomu, ze s tim mas problem, ale davam sablone.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
23. led 2016 15:00 #125407

radek178 napsal: Nedavno jsem zkousel napriklad Joomshaper, Themeforest nebo Hotjoomlatemplates a oproti Rockettheme to lita jako blesk a pak nemusis resit odezvu serveru.

Nechtělo by se Vám sepsat nějaký stručný souhrn uživatelské zkušenosti s těmito šablonami? Prostě subjektivní pocity s prací s nimi, jejich nastavením, rychlostí apod. Myslím že by to byl velmi záslužný počin :)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od radek
23. led 2016 15:15 #125408
Nemam moc casu, protoze se hrabu v mych webech, kterych mam asi 8 a to zabere sakra casu, kdyz zkousim a navic nejsem programator a musim resit programatorske problemy, tak netusim, jestli jsem na to vhodny typ. Mam totiz casto jiny nazory, nez ostatni a mohlo by to byt vic subjektivni, nez je bezny. Navic zkousim skoro u vsech pouze free varianty template. Placeny mam jen RT, JoomlaXTC a pak Joomlart, ale od nich jen neco - nemam klasicky rocni clenstvi. A uz jsme si tykali:).

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.