Přihlásit se

Nastavení cache - mezipaměti - rychlost stránek.

14. led 2016 02:30 #125214
Zdravím!

stále nemohu pořádně pochopit, jak je to s mezipamětí a cachováním u Joomly. Pčetl jsem nějaké články a mám v tom docela zmatek. Prosil bych někoho zkušeného, jestli by mi mě s tímto tématem lépe neseznámil.

1) Systém -> systém -> mezipaměť -> Jaký je rozdíl mezi progresivním a konzervativním ukládáním?
2) Systém -> systém -> Uložení v mezipaměti -> Já zde mám nastavenou hodnotu 15 - jaká hodnota by zde měla být a co to přesněji znamená?
3) Je dobré mít tuto systémovou mezipaměť zapnutou nebo je lepší nějaké (klidně i placené) rozšíření?

Jestli alespoň chápu princip, tak tato mezipaměť zapříčiní, když bude zapnutá, že návštěvník webu si při první návštěvě stáhne obsah stránky do počítače a při další návštěvě budou tedy stránky rychleji načítané.

S rychlostí a cachováním se pojí další možnost a tou je APC je opcode cache pro PHP. - Máte s tím někdo zkušenost? Zde je kdyžtak článek - tomaserlich.cz/jak-zkratit-dobu-odezvy/ - Zde je to vysvětlené pro WordPress. Máte to někdo nastavené na Joomle? Popřípadě nevíte, jak by se to dalo nastavit? Myslím si, že to musí hodně ulehčit serveru a především razantně zrychlit načítání stránek.

Nejlepší pro rychlost načítání stránek by v tomto případě tedy byla kombinace obou těchto možností?

Děkuji za odpovědi!!

14. led 2016 03:01 #125216
Odpověď od Cony
ad 1/ rozdíl je ve způsobu ukládání částí vygenerovaných stránek do mezipaměti. Progresivní by mělo být rychlejší, zřejmě ale může někde zazlobit, zatím jsem se s tím ale nesetkal.

ad 2/ znamená to výchozí počet minut po které zůstane obsah v mezipaměti, tj. při dalším načtení stránek kýmkoliv se znovu negeneruje, ale bere se z mezipaměti.

ad 3/ na produkčních stránkách určitě zapnout. S prohlížečem tato mezipaměť nemá co dělat, jde o to, že pokud si první návštěvník otevře stránky, vygeneruje se jejich obsah a ten se uloží do mezipaměti (soubor, memchace, apc apod., dle nastavení). Další návštěvníci, v rámci limitu pak vidí již obsah z cache, tj. obsah se pro ně znovu negeneruje.

APC je jen jedna z možností, které Joomla nabízí, ne všude je dostupná. Pokud ano, nabídne se v globální konfiguraci. Standardně používá Joomla soubory, sice nejsou nejrychlejší, zato funkční všude.

To co odkazujete ve článku o Wordpressu, je právě tato cache, kterou máte již v základu Joomly.

14. led 2016 14:20 #125221
Odpověď od tonboss
Moc děkuji za odpověď, teď v tom mám mnohem více jasno:)
Ještě pár doplńujících otázek:
ad 2/ Pokud mám stránky hotové a nedělám již žádné změny - Je vhodné nastavit počet minut třeba na 100000?
(Pokud bych změnu udělal, vymazal bych cache ručně.)

Ad 3/ Jak myslíte, že pokud dostupná, že se nabídne - to myslíte v sekci Nastavení paměti -> zpracování mezipaměti? Zde si zobrazila možnost JLIB_FORM_VALU_CACHE_vmf (dál to nejde přečist). Což asi bude zmiňované nastavení.. (zvolil jsem to a přijde mi, že se stránky načítají krapet rychleji, než když tam ponechám "soubor")

Nastavení sezení
Zde bych se chtěl zeptat, jaký je rozdíl mezi nastavením
Databáze
Žádný
Xcache
Jaké a proč je nejvhodnější nastavení a jaká je v hodná doba trvání sezení (já mám 15).

A poslední otázka :-)

Ve všech aplikacích pro měření rychlosti stránek (Developers.google, Pingdom...) mám upozornění na pomalou odezvu od serveru (1,5 - 2 vteřiny) - Přidávám screen z Pingdomu. Toto také nemohu přijít, jak vyřešit.. Myslel jsem si, že je chyba v mém hostingu (Používám Savanu). Tak jsem kontaktoval administrátory hostingu a ti mi sdělili, že je u nich vše v pořádku a poslali mi jakýsi log, kde je doba odezvy do půl vteřiny. Nevíte, kde může být problém nebo zdali na hostingu mlží a chyba je na jejich straně...?:) Ještě podotýkám, že mám u nich multihostig a na něm zhruba 8 prezentací pod jednou adminstrací - A problém je u všech zhruba stejný. (výkon serveru je Savana 2000 - Jeden procesor 2400 Mhz, Ram 3072, Pamět pro PHP scripty 128 MB) Tudíž si osobně myslím, že je spiš chyba na straně nastavení serveru... Ale nevím, snad mi dokážete poradit :-)

Děkuji!!!

Přílohy:

14. led 2016 16:49 #125229
Odpověď od radek
Na cache zkus pouzit Jotcache plugin. Na nic lepsiho pro joomlu jsem nenarazil. Odezva serveru - to tezko rict, ale u me je to vyberem template. Pouzivam Rockettheme a u nej mam weby pomaly a odezvu hroznou. Jakmile pouziju template od jinyho vyrobce, mam odezvu polovicni. Takze na to ma na 100% vliv i template. Ad savana - majitel nesnese Joomlu, je proti ni zaujaty. Tim chci rict, ze dle meho nazoru nema vyladeny hosting pro joomlu. To je jen dalsi zaporna cast skladacky zvane odezva serveru.

14. led 2016 17:22 #125234
Odpověď od Cony

radek178 napsal: Ad savana - majitel nesnese Joomlu, je proti ni zaujaty.

To je pravda :) A nejen Joomlu, je vysazený na všechny open source systémy.

radek178 napsal: Tim chci rict, ze dle meho nazoru nema vyladeny hosting pro joomlu.

To bych nesouhlasil, mám u nich hodně instalací a většinou vše funguje. Na podzim měli nějaké problémy s výkoností na starších serverech, požádal jsem o přesun účtu na jiný server a vše OK. S Joomlou jsem u nich spokojený.

14. led 2016 17:30 #125235
Odpověď od Cony

tonboss napsal: ad 2/ Pokud mám stránky hotové a nedělám již žádné změny - Je vhodné nastavit počet minut třeba na 100000?

Joomla umí promazávat cache sama, při uložení článku. Takovéto "brutální" nastavení jsem nikdy nezkoušel, v určitých případech by to mohlo mít logiku. Ale nezapomínejte, že některé moduly generují obsah dynamicky, např. nejčtenější články, bannery apod. U těch pak nechcete mít půl roku stále stejný obsah.

tonboss napsal: Ad 3/ Jak myslíte, že pokud dostupná, že se nabídne - to myslíte v sekci Nastavení paměti -> zpracování mezipaměti?

Ano

tonboss napsal: Zde bych se chtěl zeptat, jaký je rozdíl mezi nastavením
Databáze
Žádný
Xcache

Stejné jako u Cache, kam se mají ukládat informace o session. Nastavením na Žádné si vypnete funkčnost session, tj. nebude možné se např. přihlásit. Databáze je osvědčený způsob, navíc některé rozšíření mohou z databáze čerpat (různé statistiky, aktuální počet uživatelů apod.) XCache bude asi o něco rychlejší.

tonboss napsal: Ve všech aplikacích pro měření rychlosti stránek (Developers.google, Pingdom...) mám upozornění na pomalou odezvu od serveru (1,5 - 2 vteřiny)

Jak píše Radek, hodně to dokáže ovlivnit šablona. Mám na Savaně weby, které mají stabilně odezvu pod 1s, v pingdom se dostávám na výsledky cca 0.6-0.9s za celý web. Také Vám to ovlivní různé pluginy, které máte instalované, popř. moduly na úvodní stránce, a další rozšíření. Doporučuji používat co nejméně rozšíření, vše co nepotřebujete povypínat (opatrně!).

Powered by Fórum