nováček u Joomla (více obecných dotazů)

eXMarty
08. říj 2015 16:43 #123856
Zdravím vás všechny Joomla experty.
Jakožto "spíše náhodný webmaster" jsem čas od času požádán abych zbastlil nějaké stránky, dlouho jsem to již neporovzoval. Poslední větší zkušenost byla s Drupalem 6. Nyní ale hledám řešení nových požadavků a D6 je již trošku mimo hru (nehledě na to že jsem většinu potřebných znalostí stejně už z hlavy vytratil). Snažil jsem se poznávat novinky Drupalu 8 a podobně. Ale ke kýženému sem se nedopracoval. Tak jsem ve stavu že bloumám po okolí, a snažím se najít co mám začít studovat. Proto se zkusím obrátit na vás, jakožto jistě komunitu velmi znalých. Mám množství obecných dotazů na to, zda to bude možné a dobře řešitelné Joomlou.
Odcením vaše odpovědi, a určitě nežádám kompletní a přesný popis, spíše znalecké zhonocení, zda je to proveditelné základními, případně rozšiřjícími moduly Joomla (tím myslím bez zásahů do kódu a programování vlastních modulů)

Potřeboval bych:
  • Několik různých uživatelských rolí, s tím že každá bude mít přístu k určitému "typu" článků a některé skupiny budou moct nové články zakládat, jiní jen komentovat. Co jsem tak zkoušel a viděl na různých videích, tak při vytváření článu je na straně možnost přístupu, ale přá bych si to nějak tak že určitá skupina uživatelů může vytvářeturčité typy článků (jedna skupina jen jeden typ článků, druhá skupina bude mít na výběr ze dvou typů článků). Tak aby bylo "pevně stavnoveno" že k tomu a tomu typu článku má přítup ta a ta skupina (skupiny)
  • Diskuzní fórum - opět s omezením na uživatele, moderátory, kdo může vytvářet nová témata, kdo může jen do témat přispívat - ale na to jsem koukal modul Kunena - tam je nastavení mnoho takže toto by snad neměl být problém
  • Nějaký pěkný wysiwyg editor kde bych si mohl upravit, která tlačítka udou použitelná. Snad i pro fórum wysiwyg a né ve stylu BB značek jako je například zde na fóru co momentálně píšu ;) (já si s tím uričt poradím, ale konečný web má být pro dosti netechnické publikum)
  • Hlasování - přidané k článku, nebo samostatně (na způsobu provedení tolik nesejde) - zase s omezením které uživatelské role můžou hlasovat
  • Vlastní uživatelská pole v profilu - tak aby některá byla vidět všem a uživatel je sám mohl sobě v profilu upravit a některá, která by byla viditelná/upravitelná jen aministrátorem (nebo jinou určenou rolí)
  • Vlastní pole u článků - obdoba fields u drupalu a jejich vlastní zobrazování a fitrace článků - obdoba modulu wievs v Drupalu. (Úmysl je takový že bude mít uživatel v profilu políčko s jeho "zájmy" a někde se budou zobrazovat jen články, které budou stejně označeny - taxonomy, tagy, prostě něco tak)
  • Kalendář se zobrazenými událostmi - například některé články budou mít pole v něm bude datum události, tak aby v kalendáři byl odkaz na článek

Děkuju všem co jste dočetli až sem a ještě jednou díky za zhodnocení realizovatelnosti, obtížnosti, případně odporoučení mě někam. Pokud krom toho "utrousíte" přímo názvy, odkazy na moduly, pluginy (zatím jsem z té terminologie celkem mimo a nevím co jak přesně pojmenovat) budu vám opět nezkonale vděčný.

Joomla už v základu vypadá o dost přívětivěji než Drupal tak bych možná celkem rád konvertoval, ale nevím zda to bude zvládnutelné (když jsem někde v hloubi nějak zaseknutý na tom co bylo kdysi někde jinak).

Díky moc, zároveň rád poznám novou komunitu a její případnou vstřícnost.
Ikdyž sám vím, že takhle podaný dotaz, je velmi obecný a pro vás zasvěcené bude těžké bavit se se (zatím naprostým) laikem.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Svatopluk Vít
08. říj 2015 17:30 #123857
Vítejte do komunity,

všechno, co jste napsal se v podstatě dá vyřešit buď už v základě Joomly nebo dodatečnými komponentami. Z mého pohledu je ale asi jedna důležitější věc - jak moc jste schopen se oprostit od Drupalu a akceptovat logiku Joomly. Můžete se buď "točit" na tom, že Drupal to dělal takto a tak chci ať to umí Joomla přesně úplně stejně. Tady může být někdy problém, některé postupy jsou v Joomle dané a bez programátorských zásahů neměnné.

Pokud však dáte Joomle možnost ukázat vám, že některé věci se postě řeší jinak, i když ve výsledku je požadovaná funkčnost dostupná, tím lépe. Já s tím mám zkušenost takovou, že jeden z mých kamarádů používal Drupal a z nějakého důvodu chtěl Joomlu, ale ve výsledku nepřekousl ten rozdíl a vrátil se k Drupalu. To je asi největší riziko. nejjednodušší je zapomenout na Drupal, a hledat, jak to dělá Joomla.

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.
Poděkovali: eXMarty

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od eXMarty
08. říj 2015 22:53 #123859
Děkuji za reakci,
jak píšete o ochotě oprostit se od Drupalu, ochota by byla. Spíš jak to skutečně půjde. První pronikání do tajů CMS bylo dost složité, teď možná o něco složitější že už není "nepopsaný list" ale list s vybledlým písmem, kde se budu snažit psát jiné záznamy. Aby to nakonec nedopadlo, že bude jen změť dvou pokusů ... a nakonec jsem nezkončil jako Cimrman, když původní omyl je zcela vyvrácen a my nevíme nic.
Jdu tedy na čistou instalaci fóra (né nějaká instatní instalace, abych věděl co je základ a co se přidává). CHCI dát Joomle možnost, aby mi ukázala jak se vše dá řešit
Dubu zde ne fóru asi nyní častým dotazovatelem často příliš základních věcí, ale slibuji, že se budu sám snažit najít způsob, informace a dotaz zde na fóru nebude pokládán zbrkle. (Vím že často se řeší to, že si uživatelé nedohledají základní info a na vše se hned ptají, ale já jsem zatím u Joomly došel k tomu, že dost informací co najdu se nevztahují k atuální verzi , nebo staví na rozdílu oproti verzi minulé) Joomla je prostě rozjetý vlak.

Ještě jednou díky za reakci a i za další přimouření oka nad mými (zřejmě mnoha) budoucími dotazy a prosbami.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Svatopluk Vít
09. říj 2015 08:38 #123860

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od eXMarty
09. říj 2015 14:16 #123861
Díky,
mohl bych se tedy pro začátek zeptat přímo na Váš názor na výber vhodného modulu pro uživatelká pole v profilu (tak aby je mohl nastavit buď sám uživatel a nebo jen moderátor).
Tak aby se s nimi dalo dále pracovat v souvislosti k článkům.

Např. uživatel bude mít v profilu pole "záliba" a u článků (některých) bude v dalším poli (nebo jako Tag, taxonomie,?) bude uvedeno které záliby se týká.
Uživatelovi by se pak třeba na speciální stránce (na ktetou by odkazoval napříkad odkaz v havním menu "moje záliba") vypisovaly jen články které by byly shodně označeny.
Jinak by měl přístup k seznamu (a čtení) všech článků podle své role.

Děkuju moc

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ernst
09. říj 2015 16:50 - 09. říj 2015 16:52 #123862

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Bart
10. říj 2015 15:08 - 10. říj 2015 15:20 #123867
Určitě doporučuji se řídit radou Svatase. Prostě se oprostit od Drupalu. Drupal a Joomla pracují trošku s jinými principy, i když se může zdát, že jsou si tyto redakční systémy dosti podobné.

Uživatelské role - integrováno přímo v Joomla! (položka: Uživatelé -> Úrovně přístupu)

Soubor přílohy:
Soubor přílohy:


Soubor přílohy:
Soubor přílohy:


Diskuzní fórum - záleží na rozsahu a potřeb různých vlastností diskuze. Každopádně jedno z nejlepších diskuzních for určených pro Joomla! je bezpochyby Kunena. Většina časem zanikla.

Existují ovšem různé Bridge jak propojit např. Joomla! s phpBB.

Odkaz: Kunena

WYSIWYG editor - je přímo integrovaný v Joomla!. Jedná se o TinyMCE 4.

Ovšem já, i mnoho dalších uživatelů si oblíbilo JCE. JCE je alternativní editor pro Joomla!. Tento editor je postavený na TinyMCE a obohacen o další funkce. Mohu jen doporučit.

Odkaz: JCE

Hlasování - potřeba nainstalovat rozšíření (je jich dost...)

Vlastní uživatelská pole v profilu - potřeba nainstalovat nějaké "profilové rozšíření". Např. Community Builder.

Odkaz: Community Builder , kategorie "profilová a komunitní rozšíření"

Vlastní pole u článků - štítky jsou v Joomla! integrované (do článků). Zde bych asi doporučil spíše použít nějaké CCK (= Content Construction Kit) rozšíření pro Joomla!. Doporučuji K2, případně YOOtheme ZOO, FLEXIcontent, JSeblod.

Odkaz: CCK

Kalendář se zobrazenými událostmi - vyřeší rozšíření (je jich dost..)
Poděkovali: eXMarty

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
11. říj 2015 23:22 #123881
Jen bych doplnil Barta - rozšíření pro CCK se často i prolínají s možností přidávání vlastních polí do profil uživatelů, dobré je tedy začít od CCK, a až pokud Vám nebude vyhovovat i v oblasti uživatelů řešit další rozšíření pro uživatelské profily.
Poděkovali: eXMarty

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Bart
11. říj 2015 23:41 #123885

Cony napsal: Jen bych doplnil Barta - rozšíření pro CCK se často i prolínají s možností přidávání vlastních polí do profil uživatelů, dobré je tedy začít od CCK, a až pokud Vám nebude vyhovovat i v oblasti uživatelů řešit další rozšíření pro uživatelské profily.

Ano, máš pravdu. To jsem opomněl. Děkuji za doplnění kolego ;).
Poděkovali: eXMarty

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od eXMarty
12. říj 2015 12:43 #123900
Děkuji, děkuji, moc děkuji.
Takže s tím pokud chci nějak provázat pole z uživatelského profilu s výpisem článků, které jsou shodně označeny mám začít u CCK.
Tedy dle doporučení K2 jako první možnost?
Nebo jiné CCK, které by mi dalo možnost přidávat i pole k uživatelskému profilu? (ono by mi to přišlo celkem elegentní, jeden modul by vyřešil oboje, a zároveň bych pak čekal že se bude lépe rešit ta má věčná otázka provázanosti hodnoty pole z uživatelského profilu a jinými poly u článků)

PS: není nějak možnost "uživatelsky přívětivěji" používat části PHP ci SQL dotazů v různých částech stránky, položkách menu ap.? Asi by to šlo napsáním modulu, ale na to bych si netroufnul, pozměňováním souborů bych se zase bál aktualizací (a že zapomenu co kam jsem všude napsal ;) )
Teoretická představa by byla třeba taková:
- Pole v uživatelském profilu (jako výběr z pevně daných hodnot) kde bude např. hodnota "FOTBAL"
- vytvořím položku v menu (nebo v "článku" co by byl přilepen na všechny stránky např. jako úvodník a měl by úlohu rozcestníku) která bude brát pole z akuálně přihlášeného uživatele a vytvoří defakto dynamicky generovaný obsah pro aktuálně přihlášeného uživatele (zadám něco ve stylu "tagy-[ZÁJEM]") - pro nepřihlášené by bylo třeba menu s tímto skryto, aby se zamezilo tomu, že když není uživatel přihlášen není kde tagy z profilu brát.

Zase moc a moc děkuju za směrování, to je asi akutálně to nejdůležitější co bych potřeboval vyřešit. Ostatní jste mě ujistili, že nebude problém (ikdyž pro mě zatím všechno problém je), ale ať zvolím počáteční dobrý postup a nenarazím na to če kdž jsem začal tak a tak ... že to dál nepůjde.

Děkuju děkuju, děkuju

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Svatopluk Vít
13. říj 2015 08:47 - 13. říj 2015 08:47 #123916

eXMarty napsal: Děkuji, děkuji, moc děkuji.
PS: není nějak možnost "uživatelsky přívětivěji" používat části PHP ci SQL dotazů v různých částech stránky, položkách menu ap.? Asi by to šlo napsáním modulu, ale na to bych si netroufnul, pozměňováním souborů bych se zase bál aktualizací (a že zapomenu co kam jsem všude napsal ;) )
Teoretická představa by byla třeba taková:
- Pole v uživatelském profilu (jako výběr z pevně daných hodnot) kde bude např. hodnota "FOTBAL"
- vytvořím položku v menu (nebo v "článku" co by byl přilepen na všechny stránky např. jako úvodník a měl by úlohu rozcestníku) která bude brát pole z akuálně přihlášeného uživatele a vytvoří defakto dynamicky generovaný obsah pro aktuálně přihlášeného uživatele (zadám něco ve stylu "tagy-[ZÁJEM]") - pro nepřihlášené by bylo třeba menu s tímto skryto, aby se zamezilo tomu, že když není uživatel přihlášen není kde tagy z profilu brát.


Tak třeba tohle se dá v Joomle řešit na úrovni ACL. Můžu vytvořit skupiny, do nich přiřazovat uživatele a těmto skupinám pak přiřazovat přístup k článkům a ke skupinám článků. O ACL je více tady. Navíc je možno vytvořit i položky nabídky, které budou přístupné jen určité skupině uživatelů.

Teoreticky by mělo stačit vytvořit skupinu třeba FOTBAL_USER a té přidělit přístup ke skupině článků FOTBAL_CLANKY. Pak vytvořit nabídku FOTBAL_MENU a hotovo. Nutně nepotřebuji vytvářet uživatelské pole. Jeden uživatel může být ve více skupinách (FOTBAL_USER, HOKEJ_USER nebo RUGBY_USER)

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od eXMarty
13. říj 2015 21:10 #123924
Díky za odpověď,
udělat to tak, že budu menu/blok či cokoli jiného zobrazovat podle role, to bych asi uměl.
Šlo mi právě o to když by byly kategorie byly flexibilní, stejně tak jako ty pole v uživatelově profilu.
Vytvářet mraky rolí uživatelů mi přišlo takové "neprofesionální". Když už jsme u toho, když vytvářím novou uživatelskou roli, je možné nastavit jí aby se oprávnění "zdělili" podle nějaké jiné role?

Pak tedy vytvořím různá menu pro různé role a ty se na určitém místě buď zobrazí nebo nezobrazí - ale jak s tím když bude mít uživatl více rolí? Jak ty různá menu efektivně "spojit"?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
13. říj 2015 21:24 #123926
Přístupovou úroveň můžete přiřazovat nejen modulům (tedy celým vizuálním blokům), ale i např. konkrétním položkám menu, kategoriím, článkům atd. Můžete si tedy vytvořit jen jedno menu, a v něm si vytvářet položky s různými přístupovými úrovněmi.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.