Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Naprostý začátečník v Joomla

21. led 2015 11:23 #119741
Naprostý začátečník v Joomla od Karel
Začátečník
Dlouho provozuji školní webové stránky, ale byl jsem požádán, abych je převedl pod nějaký redakční systém (umožnění doplnění i jiným osobám a nezávislost na jediném člověku). Poskytovatel našich stránek má na webovém serveru nainstalovanou joomlu 3.3 a tak jsem se pustil do ní. Už několik dnů (od začátku ledna) tápu a trápím se. S pomocí nejrůznějších návodů se snažím sestavit stránky tak, aby fungovaly. Jediné, co se mi podařilo, bylo v šabloně napsat článek a zobrazit ho, ale pokus o vytvoření vlastního menu způsobil, že zmizel i ten jediný článek.
Potřeboval bych radu:
1. Lze vytvořit vlastní šablonu a jak?
2. Lze použitá šablona přeuspořádat podle vlastních představ a jak?
3. Jak v libovolné šabloně vytvořím vlastní menu a jak donutím šablonu, aby ho zobrazila?
atd.

Pokud by se našel jedinec, který by se mnou chtěl některé problémy řešit, budu rád. Webové stránky dělám asi 16 let, zvládl jsem i php, tak myslím, že mi bude stačit jen pár správných drcnutí na začátek.
Díky
Karel (karel505@seznam.cz)

21. led 2015 11:43 - 21. led 2015 11:44 #119743
Odpověď od Bong
Moderátor
Už jsem tady říkal několikrát, že mě fascinuje, kolik lidí se okamžitě začne vrtat v šabloně a neumí pomalu ani publikovat článek :-)... to neberte ve zlém. Je to jen povzdech. Ale k vašim otázkám:

  1. Šablonu si můžete stáhnout a nainstalovat (na internetu je jich přehršel), některé budou placené. Můžete i vytvořit vlastní buď v programech teba Artisteer nebo Template toaster, případně v online nástrojích jako je na www.linelabox.com (reklama vám svítí ve sloupi vpravo).
  2. Úpravou zdrojových souborů šablony, případně jejím nastavením v administraci pokud toto nastavení administrace šablony dovoluje
  3. Vytvoříte menu s položkami, k tomuto menu vytvoříte a přiřadíte modul menu a tento modul menu následně zobrazíte ve vybrané pozici vaší aktivní šablony.

Ale tak jako tak potřebujete zvládnout základy Joomly.Tedy jak vytvořit menu, jeho modul, jak jej zveřejnit, atd. atd. atd. Prostě když neznáte základ jak publikační systém funguje, tak toho stejně moc neuděláte.

Nainstalujte si Joomlu s ukázkovými daty a podívejte se jak je to udělané (alespoň pro začátek).

Zkuste se podívat na články:

www.joomlaportal.cz/dotazy/co-je-joomla
www.bongovo.cz/joomla/7-zacatky-s-cms-joomla
www.joomlaportal.cz/index.php/forum/27-o...zdeho-joomlare#79582

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.

21. led 2015 12:09 #119746
Odpověď od Ernst
Joomla Expert
Byl jsem postaven před podobný problém, ale joomlu ani php a css jsem neznal. Začal jsem s tím 9.9.2014.
Jako vzor se koukněte na www.zs-janskeho.cz/ (ale nemusíte mi ty stránky jen okopírovat)

Sablona je www.diginixtech.com/index.php?Itemid=82&...m_p2dxt&view=default . Nevím o ní, zda půjde použít i pod joomla3x, ale v nejbližší době budu převod zkoušet.

A zbytek přesně jak píše Bong, zkoušet, pátrat, učit se. pokud znáte více programovacích jazyků a dokážete pochopit logiku joomly je to poměrně jednoduché. Určitě naraZÍTE I NA NĚJAKÉ "ŠPEKY", se kterými Vám zde někdo poradí.
Poděkovali: Karel

13. úno 2015 14:21 - 13. úno 2015 14:23 #120169
Odpověď od Karel
Začátečník
Zkusím se ptát dále, snad to bude lepší.

Když vytvořím novou nabídku, musím vyplnit typ položky nabídky.
Mohu si vybrat z velkého množství položek (chytré hledání, odkazy, články, štítky atd.). Každá z těchto položek má další podpoložky.
Mohu někde najít, co která volba způsobí, jak se od sebe budou lišit?
Co bych měl zvolit, když chci vytvořit rozbalovací nabídku?

13. úno 2015 15:53 #120171
Odpověď od Ernst
Joomla Expert
nabídky tvoří "strom". Pak dále záleží k jakému modulu jsou přiřazeny (tím se určí jejich pozice)

13. úno 2015 16:22 #120172
Odpověď od Cony
Moderátor
Zkuste se mrknout na www.joomlatutorials.com , je tam pár videí, nebo pohledejte YouTube, videí o Joomle najdete dost.

Powered by Fórum