Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

Odstranění ID článku a kategorie z SEF url

22. kvě 2014 09:16 #116208
Ahoj všem,
rád bych se zeptal, zda je nějaká schůdnější cesta na odstranění ID kategorie nebo článku z SEF url bez použití komponent třetích stran.

příklad:
www.naturoscan.cz/cz/o-nas.html - toto je správně
www.naturoscan.cz/cz/aktuality/23-herbalisticke-vysetreni.html - tady už třeba vadí ta 23 v url

Zatím se mi podařilo vygooglit toto:
Pokud má kategorie nebo článek přiřazeno menu item v menu, tak pak se to zobrazí správně bez ID kategorie. Což funguje

Na odstranění jsem našel toto pro Joomla 2.5+ rushtips.com/remove-id-from-url-in-joomla-2-5 , ale moc se mi nechce zasahovat co standardních souborů joomly s tím, že bych to pak musel hlídat při každé aktualizaci joomly.

Existuje ještě nějaká jiná cesta?

Díky za radu.
Díky

22. kvě 2014 10:05 #116209
Odpověď od ghost
Zkušený uživatel
prve se zeptam - proc vam to tam vadi?

Joomla! pro každého

22. kvě 2014 10:24 - 22. kvě 2014 10:24 #116211
Odpověď od Martens
Návštěvník
Třeba proto, že adresa bez onoho čísla je pro uživatele z pohledu SEF adresy lépe vypadá a je lépe zapamatovatelná. A vadí to i klientovi ...

Vždycky mi vtloukali do hlavy - snaž se dělat SEF adresu tak, aby sis představil, že jsi na druhém konci telefonu a někdo Ti ji diktuje ..... :cheer:

Která z variant je lepší?
www.naturoscan.cz/12-aktuality/135-zmena-oteviraci-doby.html nebo
www.naturoscan.cz/aktuality/zmena-oteviraci-doby.html ?

Zřejmě ta druhá možnost, že? A vzhledem k tomu, že ten problém neřeším jen já, ale na googlu je tento dotaz taky pokládán relativně často, tak asi nejsem jediný, komu to třeba přímo nevadí, ale přivítal by tu uživatelsky čistější variantu.

Ale pokud to nejde, tak to zatím přežiju nebo použiju holt jinou komponentu, která to na rozdíl od jádra Joomly umí.

Tož asi tak.

Díky.

22. kvě 2014 12:04 #116214
Odpověď od Cony
Moderátor
Jestli tam je číslo nebo není je vyhledávačům putna. Pokud to opravdu budete někomu diktovat po telefonu tak ho spíš budete navádět "klikni sem a pak sem".

Pokud tam čísla opravdu nechcete, můžete na příslušné články apod. vytvořit položky menu. Menu položky jsou jediné, které do odkazu číslo nevloží. To že to Joomla v základu dělá takto má velmi dobrý důvod, a to ten, že není třeba nic ukládat do databáze a že změnou aliasu nepřestane být adresa funkční (protože se orientuje dle čísla).

Jinou komponentu každopádně použít můžete, z hlediska vyhledávačů si nijak výrazně nepomůžete, zatížíte si s tím svůj server, a budete se dostávat do situací, kdy přejmenujete článek a adresa Vám zůstane stejná, nebo Vám systém navrhne duplicitní URL pro různé položky apod..

Tož asi tak :P

22. kvě 2014 15:41 #116228
Odpověď od ghost
Zkušený uživatel
presne jak pise Cony - vyhledavacum je uplne u cehokoliv, zda tam je cislo ci nikoliv, jelikoz je to vubec nezajima
SEF adresa to je, tak kde je problem? Jen nekteri SEOsamani tvrdi, ze to musi byt bez ID, jinak se se zlou potazete, toto vse. Vyberte si z toho, co je libo.

No, ono to ID tam ma totiz sve opodstatneni - kdyz zmenite alias, tak diky ID bude adresa vzdy funkcni
kdyby tam ID nebylo, tak mate smulu.
(neresim ted uziti doplnku, ktere ID skryji a nahradi to svou adresou, protoze ty jen delaji presmerovani z ID adresy na adresu, kterou si ulozili do DB)
Takze za me diky joomlo, ze to delas, tak jak to delat mas a jak to delas. ;-)

Delat pro kazdy clanek menu mi prijde jako otrocina, zvlaste kdyz je mate napr. vypsane v kategorii - to pak vypis kategorie postrada smysl.

Takze bud zmenite jadro joomly (problem s aktualizaci), nebo pouzijete nejaky vhodny doplnek (ktery pak budete muset hlidat, aktualizovat, ... pripadne platit). Osobne mam rad, kdyz je v na webu/joomle jen to, co tam byt musi a nic vice - toto tam IMHO byt nemusi, ale to je vec nazoru a pristupu kazdeho.

Joomla! pro každého

22. kvě 2014 16:22 #116230
Odpověď od Martens
Návštěvník
Dělat pro každý článek samostatný menu item - jasně, to je čápovina.
K ostatnímu - pánové díky za názor.

Powered by Fórum