excel

Šmidmayer
16. kvě 2014 18:44 #116125
Hezký den.
Potřebuji nějakým způsobem otevřít excelovskou tabulku přímo z Joomly (článku).
Jde o to, že v Joomle (prozatím testuji na svém počítači) vytvářím popisy pracovních postupů atd. a někde na počítači mám uloženy excelovské tabulky, které obsahují různá data související s danými popisy (průběžně se aktualizují). A právě tyto tabulky bych potřeboval nějak otvírat (ne stáhnout) přímo z Joomly.
Snažil jsem se různě hledat, ale neuspěl jsem (třeba jen nechápu).
Pokud by mi někdo poradil (nejsem žádný velký odborník, takže trochu více polopaticky), byl bych vděčný.
Díky.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od ghost
16. kvě 2014 23:00 #116127
otevirat binarni soubor na webu proste nejde
mate moznost tvorit/prevest tabulky v office365 nebo google docs, ty by pak sly na webu otevirat

proc je potrebujete otevirat a ne stahovat?

Joomla! pro každého

Odpověď od Šmidmayer
17. kvě 2014 09:29 #116130
Obával jsem se, se mi nepříjemná skutečnost potvrdí.
Proč potřebuji otvírat a ne stahovat? Syn má malou firmu. Má i vlastní server nakterém má uloženo celkem asi 60GB různých dat ve Wordu a Excelu. Ve struktuře Windovs je to už dost nepřehledné a i nepraktické (pokud chci vědět co konkrétně soubor obsahuje, musím ho otevřít.
Proto jsem chtěl využít Joomlu, do které by se přehledně přepsalo větší množství současných doc souborů, zbytek doc souborů (např. vzorové texty dopisů) by byly přístupné z článků odkazem (toto lze i stahovat) No a pak jsou zde desítky excelů, které jsou neustále doplňovány (více lidí) a proto nelze soubor stáhnout a později znovu uložit.

O office 365 nebo google vím, bohužel to by mi nebylo schváleno (data prý musí být na našem serveru).

Odpověď od fwd
17. kvě 2014 11:23 - 17. kvě 2014 11:29 #116131
Myslím, že právě k tomuto účelu jsou databáze. Místo toho, aby se neustále upravovaly a doplňovaly tabulky excelu, poté stahovaly aktuální, je právě DB. Do tabulek se přidávají aktuální záznamy (záznam - podobně jako řádek v excelu).
A ten, kdo chce aktuální stav, vypíše aktuální stav, upraví vybraný záznam atd.
Zbývá jen napsat/najít nějaké rozhraní pro uživatele. Jsem přesvědčen, že ale ani nic nemusíte psát. Joomla bude mít na JED určitě nějaké komponenty pro práci přímo s DB tabulkami. Tedy, pokud potřebujete přístup k datům přes www. V případě lokální sítě existují přímo hotové programy (klienti) pro práci s DB..

P.S. Práce s DB má mnoho další výhod, např. výběry - klasika

Odpověď od Šmidmayer
17. kvě 2014 12:42 #116132
Souhlasím, nicméně pro naší situaci, kdy těch tabulek je relativně dost a poměrně často se mění i jejich struktura (uživatelé přidávají/ubírají sloupce i samotné tabulky), tak udržovat toto pomocí nějakého rozšíření v Joomle by bylo poněkud problematické. Proto jsem se ptal na nějakou možnost přejít z Joomly přímo do adresáře, nebo na konkrétní soubor mimo Joomlu. Ptal jsem se proto, že jak se říká "líná huba..." - co kdyby někdo věděl jak na to.
O převedení tabulek do databáze také uvažujeme, ale bude vyžadovat dost práce se strukturální úpravou současných tabulek -- ale to už je jiný problém který zde neřeším.

Odpověď od Petr Laňka
17. kvě 2014 15:17 - 17. kvě 2014 15:18 #116135
tuším že excel umí konverzi do DB, nebo se pletu?

Odpověď od Cony
17. kvě 2014 22:54 #116140
V PHP lze se soubory Excel pracovat. Existuje na to výborná knihovna PHPExcel . O konkrétní implementaci do Joomly ale nevím, zřejmě by jste musel programovat...

Samozřejmě ale nelze než nesouhlasit s předchozími příspěvky, udržovat data v excelu je velmi špatný nápad.

Odpověď od Šmidmayer
18. kvě 2014 08:32 #116143
Děkuji, programovat bych nezvládl.
Data jsou v Excelu (já i po zkušenosti dobře vím, jak je to prakticky nemožné ochránit - proto 2X denně zálohujeme, ale ani tak nezabráníme chybám). Udělali jsme i tři pokusy něco koupit, ale prezentace nás nepřesvědčily.
Uvažoval jsem také o Accesu (dříve jsem v něm něco dělal), ale po tom, jak ho MS "upravil", tak nevím zdali je to dobrá volba (i když by údajně měl být přístupný i přes prohlížeč).

I tak děkuji všem, co se snažili pomoci.

Odpověď od Cony
19. kvě 2014 10:53 #116155
Přes prohlížeč není dostupná žádná databáze. Přístup k databázi Vám zprostředkuje server, ne kterém běží PHP, ASP, nebo něco jiného. Takže pokud budete mít např. v PHP aplikaci, která bude umět tahat data z Access, můžete použít třeba i ten, na druhou stranu od Excelu k Access je tak trochu z bláta do louže :-)

Odpověď od Svatopluk Vít
20. kvě 2014 11:21 #116171

carlosm napsal: tuším že excel umí konverzi do DB, nebo se pletu?

Třeba CSV :)

Jenže předpokládám, že data jsou v Excel tabulkách proto, protože to jsou jakési formuláře, které mají danou strukturu. A s tím se pak dělá dost blbě.
Pokud jsou to však tabulky tj. 1 řádek alias záznam obsahuje několik sloupců alias údajů, pak je CSV ideální na přetvoření do čehokoliv. I třeba přes ten Access nebo je jako prostou tabulku do mySQL a skrz PHP do rozhraní...

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

Odpověď od Pavel
20. lis 2014 15:10 - 20. lis 2014 15:10 #118987
Pokud potřebujete do článku vkládat excelovské tabulky bez znalostí php nebo html, tak to jde za pomocí komponenty TABULIZER , komponenta je sice placená, ale za ty peníze toho umí opravdu hodně.
Tabulky lze graficky upravovat, doplnit je o vyhledávání, řazení podle sloupců nebo filtrování. Pokud aktualizujete data v excelovské tabulce, tak následovná aktualizace na strránkách je velice jednoduchá. Tabulek můžete mít na stránkách kolik chcete a ke každé jiný vzhled. Jinak na stránce autora jsou demo ukázky různých vzhledů a celkem slušné videonávody
:)
PS. komponentu jsem nedávno koupil a pomalu se s tím učím pracoval, takže pokud budete mít nějaký dotaz a já budu vědět, rád odpovím.

Odpověď od Milan
16. říj 2015 20:02 #123993
Dobrý den,
lze pomocí TABULIZERu editovat tabulku z frontendu a nastavovat pro to práva různým uživatelům.
Potřebuji ecidovat různé organizační záležitosti a pomocí tabulek se mi to zdá nejpřehlednější. A tato komponenta se jeví jako vhodná.
Díky

Odpověď od Bong
17. říj 2015 10:31 #123997
Slouží ke vkládání a zobrazování tabulek EXCELu.

Chcete-li sdílet a editovat obsah souborů Excelu nepotřebujete webové stránky. Využijte to co vám nabízejí služby k tomu určené, třeba od Google nebo Microsoft.

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.