Upozornění!

Bart
05. úno 2013 18:54 - 05. úno 2013 19:27 #103543
Joomla verze: 3.0.x, 3.1.x a 3.2.x je určena pro zkušenější uživatele, nadšence a především pro vývojáře.
Slouží vlastně k otestování funkčnosti nově zaváděných funkcí, které pokud se osvědčí, se objeví ve verzi s dlouhodobou podporou. Aktuální verze s dlouhodobou podporou je Joomla 2.5.x, následující verze s dlouhodobou podporou je Joomla 3.5.x

Ve verzích s krátkodobou podporou jsou zavedeny funkce, které nejsou plně otestovány na všech konfiguracích a parametrech, mohou v průběhu vydávání zmizet (což by byl v LTS verzi problém), samotný systém také většinou není moc rozšířený mezi uživateli, takže je možné, že se bude řešení problému hledat hůře, většinou není ani mnoho dostupných rozšíření pro tyto verze - mnoho vývojářů tuto verzi ignoruje a zaměřuje se na verze s dlouhodobou podporou. Vývojáři na bezpečnostní verze tolik nespěchají. Důvod je jasný, tyto verze slouží k testování.

Joomla 3.0 není tak úchvatná :), aby musela být nutně nasazena. 99,9% funkcí a možností Joomly 3.0, obsahuje Joomla 2.5.x také, přesněji od verze 2.5.7.

Verze s dlouhodobou podporou (LTS - long term support), jinak řečeno hlavní verze, mají minimální dobu podpory (tj. např. vydávání bezpečnostních balíčku, rozšíření a dalších..) 2 roky.
Tyto verze jsou označeny ve formátu x.y, kde x je číslo další verze (1,2,3,... - vždy celá čísla) a y je vždy číslo 5, které značí právě LTS verzi.

Verze s krátkodobou podporou (STS - short term support), jinak řečeno vedlejší verze, mají dobu podpory 6 měsíců.
Tyto verze jsou označeny ve formátu x.y, kde x je číslo další verze (1,2,3,... - vždy celá čísla) a y může nabývat hodnot: 0, 1, 2. Tyto čísla (y) označují verze s krátkodobou podporou.

Nikdo Vás nenutí nenasazovat STS verze, je to Váš problém jestli ji nasadíte. Toto je pouze doporučení proč STS verze nenasazovat.
U nově zaváděných verzí můžete vždy počítat s nějakou neočekávanou chybou, tak to je. A především u Joomla s STS, která není dlouho podporována.
.
Joomla 2.5.x je v této době velmi stabilní a velmi dobře funkční. Podařilo se najít a opravit mnoho problémů. Jedná se zatím o nejlepší verzi Joomly.

Plánovaný harmonogram vydávání verzí:
Verze 2.5: březen 2012 (LTS verze)
Verze 3.0: září 2012
Verze 3.1: březen 2013
Verze 3.2: září 2013
Verze 3.5: březen 2014 (LTS verze)
Verze 4.0: září 2014
Verze 4.1: březen 2015
Verze 4.2: září 2015
Verze 4.5: březen 2016 (LTS verze)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od karel
14. úno 2013 15:24 - 14. úno 2013 15:25 #104016
Mě tak napadá ... proč to nehodit do normálního článků? Fórum si "Běžní Tazatelé" nepoužívají jako zdroj obecných informací.

Znáte-li řešení, sdělte ho - pomůžete ostatním při řešení stejného problému, i případný "rádce" bude vědět, poradil-li správně nebo špatně.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Bart
14. úno 2013 21:47 #104021
Bohužel, běžní tazatelé neřešení články nebo forum. Do fora si jdou pouze pro radu. Tím to hasne. Kdyby jsi tady měl milion článků, pokrývajících 99,9% problémů a možností v Joomle, stejně vše bude při starém. Přitom forum na JoomlaPortale je stěžejní zdroj informací o Joomle v češtině. Články na JoomlaPortalu beru jako nepatřičný přidanou hodnotu / bonus (on je totiž stejně nikdo nechce psát :(). Navíc málokdo je čte.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od domorodec
17. dub 2013 09:26 #106710
Dobrý článek. Díky.

Domorodec

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jan Vydra
13. čec 2013 21:19 #109273
ahoj, v joomle jsem absolutní elév... a po přečtení bártova upozornění to vidím takhle - když jsem si nainstaloval trojku a snažil se přes tutoriál na youtube jako vopice napodobovat, co sem viděl na obrazovce, asi to nebyl nejlepší nápad... výsledkem je těžkej bolehlav z dvoudenní snahy a vztekání se, že kamarád, co mi řekl, že v joomle by udělala z fleku stránky moje máma, je pěknej vůl...

prosím tedy o radu - nainstalovat verzi 2.5 a zkoušet??? nebo zainvestovat do školení???

děkuji moc za každou odpověď

vydrouš

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od
13. čec 2013 21:49 #109274
Každý začátek je těžký :-) Pokud jste začátečník a chcete stránky do budoucna provozovat na Joomla!, doporučuji se rovnou učit na 3.1 . Joomla! 2.5 bych doporučil těm, co chtějí ihned spustit stránky a s Joomla umí pracovat.
Mezi námi, 3.1 je mnohem zajímavější a pokročilejší, než 2.5 :-)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jan Vydra
14. čec 2013 08:30 #109277
díky za názor..:-) btw, co admin, to názor...:-) coby elévovi mi ta trojka opravdu přišla na rozjezd těžko ihned pochopitelná, člověk musí zkoušet a zkoušet a ne zrovna hned je vidět výsledek... navíc jsem si coby tutorial vybral těžkou šablonu, což mi dochází až zpětně, takže začátek trošku nešťastnej... spíš je to opravdu o tom, že jsem to všechno dělal pod dojmem těch tvrzení, jak je joomla strašně jednoduchá... neříkám, že je složitá, ale chce to do ní proniknout...:-)

nechci tu zdržovat, ale ono celkově k webovkám... to co já v posledních dnech asi řeší každý, kdo chce nějak začít... co si vybrat? redakční systémy? joomlu??? drupal??? anebo používat nějaký wysiwyg editor??? já to beru takhle - nechci se tím živit, chci udělat webovky pár kamarádům a když mě to chytne a půjde mi to, proč si tím do budoucna nezačít přivydělávat, protože poptávek je neskutečně... ale hlavně se to CHCI naučit... coby velký příznivec ADOBE se učím dreamweaver... k joomle jsem jakoby odskočil a nelituju, rozhodně takhle pojedu paralelně dál... co se joomly týče, začnu na 2.5, časem uvidíme...:-)

díky

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Bong
14. čec 2013 23:23 - 14. čec 2013 23:26 #109283
Pokud plánujete statické stránky, které prakticky nevyžadují aktualizace obsahu či nějaké (prakticky jakékoli) pokročilé funkce, vystačíte pouze s editorem webových stránek. Jinak použijte některý z CMS systémů.

Který si vyberete je na vás, každému vyhovuje něco jiného, ale nakonec zjistíte, že s kterýmkoli se musíte naučit pracovat. Pro Joomlu můžete na rozjezd pročíst Rozcestník Joomlaře www.joomlaportal.cz/index.php/forum/27-o...-rozcestnik-joomlare

PS.:

1. Není mi jasné co má šablona vzhledu společného s obtížností ovládání a vytváření stránek. Pokud se vám zdá, že má, přepněte web po dobu tvorby do základní šablony.
2. CMS jsou na použití jednoduché, pokud máte zvládnuty postupy ovládání a editace a oprostíte se od myšlenky, že je to nejaký wysiwyg editor, jak je znáte doposud.
3. výše uvedené platí pro jakýkoli CMS :-)

EDIT: možná by bylo opravdu lépe začít se učit rovnou na J3.x, nicméně J2.5 nic nepokazíte (migrovat lze kdykoli).

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Jan
17. říj 2013 11:15 #111855
Hmm, já jedu verzi 3.x a sem taky začátečník, ikdyž s vývojem coby kodér mám již nějaké zkušenosti z minula, ale proč to tady píšu:) Nainstaloval jsem si modul PowerAdmin do back-endu a můžu doporučit. Výborná je funkce vyhledávání, pokud máte v adminu hodně článků a menu položek, usnadní to vyhledávání a pohyb v administraci.

Toť vše, děkuji za pozornost.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.