Komunikace pomocí IM

Svatopluk Vít
26. říj 2007 15:07 #24825
Vážené kolegyně a kolegové,

tímto vláknem bych chtěl sesbírat co nejvíce názorů na používání IM klientů (tj. on-line kecálků) a dohodnout se na strategii.

Když se u nás řekne IM, většina z vás odpoví ICQ! Řada z vás jej využívá denně, někteří občas, ale v podstatě všichni.

Mne osobně, jako uživatele Joomly a proto i opensource software, velmi mrzí, že je ICQ tak rozšířeno. Abyste se dostali do obrazu, doporučuji přečíst tento článek, který vám podorobně vysvětlí, co je na ICQ divného.

Shrnu-li to, jde o to, že ten, kdo nepoužívá originálního ICQ klienta, porušuje licenci. Všichni, kteří mají Mirandu, Gaim, Pidgin, QCP a jiné se tak vlastně dopouštějí porušení licence, která může vést až k tomu, že jim firma provozující ICQ síť, zakáže do této sítě přistupovat. Já vím, další používání se dá samozřejmě obejít např. novou registrací, ale prostě proč?

Další úskalí je v tom, že ICQ nesmí být používáno v komerčním prostředí. Tedy např. pro komunikaci se mnou nebo s Honzou je to v pořádku. Licenci však porušuje ten, kdo vlastní např. hostingovou službu a komunikuje se svými zákazníky. To je porušení licence. Nesmíte také dělat kroky, které zobrazování reklamy znemožňují. A mohli bychom postupovat dále.

Tento problém není nový, ví se o něm, ale v podstatě jej nikdo nějak neřeší. Proto chci začít od vás, jako od potencionálních šiřitelů "víry".

V tuto chvíli bych chtěl všechny vyzvat k tomu, aby přestali ICQ používat a poohlédli se jinam. Licence ICQ je prostě hodně svazující. Jestli máte firmu a ICQ využíváte, je to o to horší, neb v licenci je i kouzelná formulka o tom, že firma provozující ICQ síť (tedy AOL) má právo komunikaci šířenou po její síti monitorovat a všechny informace v síti procházející se automaticky stávají jejím majetkem. Co kdyby byla vaše komunikace se zákazníky odposlechnuta a využita k nějakým účelům?

Pokud se chystáte odpovědět něco v tom smyslu, že jste licenci nečetli, případně není v češtině, musím vás zklamat. Tím, že síť používáte, automaticky souhlasíte s podmínkami. To je právě obsahem této licence.

Celý můj příspěvek chci směrovat k tomu, abychom se pokusili si zde neradit po ICQ, zkusme si radit třeba pomocí populárního Jabber protokolu. Čím více nás bude, tím lépe.

Do pléna dávám dotaz - byl by třeba někdo schopen rozjet vlastní komunikační Jabber server? A vůbec, jak se na celou problematiku díváte vy?

Sváťa

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od David Zirhut
26. říj 2007 15:35 #24830
myslim, ze rozjeti jabber serveru takovy problem neni - resp. neni asi problem vyuzit uz serveru fungujiciho, ktery by se jen rozsiril treba o novou domenu.
nebo myslis, ze by bylo dobre mit uplne vlastni nezavislou jabber sit? to by se mi asi moc nelibilo... osobne si myslim, ze spravny server k mailovemu uctu nabidne jabber ucet ve stejnem formatu jako mail. Ja to tak treba mam a zridit si dalsi ucet ne novem serveru nemam duvod.

Nicmene diky za fajn prispevek - zamyslim se nad tim a mozna opravdu zacnu o Joomle komunikovat vyhradne po Jabberu. Ma to pro mne jediny hacek - zverejneni nazvu uctu. Nestojim o to, aby mi kvuli tomu chodily zbytecne mail spamy (coz u zverejneni ICQ jaksi z principu nehrozi).

Myslenku podporuji, souhlasim s ni a budu propagovat
David

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Bujan
27. říj 2007 02:01 #24836
Heh no doufám, že Jabber se rozšíří, jelikož já dávám přednost komunikaci přes Jabber,ale ICQ vedu z důvodu, že to má hodně přátel...ikdyž už taky pracuju na tom,aby zvolili Jabber. ROzhodně je výhoda nekoukat furt na připitomělé reklamy atp.

"Myslíš,že Ježíš byl Hipík? To tedy byl! Měl dlouhé vlasy a nepracoval" (RedDwarf - Démoni a andělé)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Honza
27. říj 2007 13:53 #24838
Chlapi, nechci se tady nikoho dotknout nebo někoho napadat, ale je to chujovina. Proč se zatěžovat blbostma, když je více důležitých věcí. Když cca. 90% českých uživatelů používá síť ICQ, tak je jeden článek nepřesvědčí. (pro rejpali: 90% odhaduju)
Tohle bych určitě neřešil. A na druhpu stranu, proč měnit něco co funguje. Až to bude haprovat, tak se o tom můžeme bavit.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od HonzaG
27. říj 2007 15:46 #24839
No k tomu bych měl jen několik věcí:
1. ICQ nefunguje spolehlivě a má fůru problémů
2. Kdybychom si před pár lety řekli, proč překládat Mambo a proč dělat nějaký web o RS, když tu je Nuke a další již lokalizované systémy, nebo dokonce české, tak si tu nepíšeme a neradíme si. Začal to jeden, který si přeložil Mambo pro sebe a druhý, který měl vizi a odvahu něco nového zkusit...
3. Sváťa stále upozorňuje na problémy legálnosti různých činností a je to dobře. Víme na koho se obrátit, když si s nějakou licencí nejsme jisti:-)
4. Jabber je dost rozšířený díky Google - každý, kdo má u Google účet, má možnost používat i síť Jabber.

Takže asi tak. Rád se připojím k dalším a kdomě ICQ budu používat i Jabber síť a upřednosňovat ji:-)

HonzaG

::: Nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci... :::

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od marvays
28. říj 2007 00:57 #24846
možná budu za blbce, ale co takhle skype? vpodstatě funguje jako icq a navic mužu volat. což se mi u icq sand ani jednou nepovedlo. většinou to ani nespoji a když tak mam hluchý slucháto :) ve skype vidím velkou budoucnost. docela hodně lidí z mého seznamu icq jej využívá. ještě chvilku a icq ruším úplně :)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Svatopluk Vít
28. říj 2007 15:06 #24854
Co se týká Skype. Ten je také uzavřen jako ICQ, ale:
- nemá tak striktní licenci v používání
- nemá alternativní klienty, neboť je docela zabezpečen a nepovedlo se zatím dekódovat jeho komunikační protokol
- je bez jakéhokoliv dohledu = možnost sbírání údajů atd.
- je možné, že se objeví verze s reklamou, neboť podle zpráv je Skype v propadu, neboli nepřinesl zatím tolik, kolik by si majitel představoval
- existují klienti pro Linux i Windows a MacOS

Co se týká používání mi Skype vadí méně, používám jej, ale také bych chtěl něco "průhlednějšího". U ICQ mi v prvé řadě vadí jeho licence. Skype taková omezení nemá. Existuje velmi dobrá alternativa v podobě OpenWengo .

Pokud vím, připravuje se hlas i pro Jabber. Jabber je v tuto chvíli asi nej náhrada za klasické ICQ. Mm vyzkoušený Jabber i Openwengo, uživatelský komfort je prakticky stejný. Řeknu-li to jinak, cokoliv než ICQ je určitě lepší. Nemyslím funkčně, ale spíše používání. Proč používat něco, když vím, že vlastně nesouhlasím s podmínkami jeho využití a záměrně to porušuji...

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Robert Hrubý
28. říj 2007 19:27 #24857
Skype tedy rozhodně ne, viz. článek na root.cz:
http://www.root.cz/clanky/10-duvodu-proc-nepouzivat-skype/
Já používám většinou kopete a ve woknech QIP, i když s protokolem ICQ. O tom problému s licencí jsem nevěděl, licence většinou nečtu. Tedy až na GPL, tu jsem přečetl celou. No, budu se nad tím muset zamyslet. Problém je trochu v tom, že všichni kamarádi používají ICQ, i když zase ne tak velký, když kopete i pidgin umožňují provoz několika různých účtů současně.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Svatopluk Vít
28. říj 2007 21:37 #24864
Mám-li říci Skype nebo ICQ, volím Skype.

Co se týká licencí - neustále narážím nato, že mi lidé říkají - já licence nečtu, nepotřebuju je. Jenže to je ten problém.Ty licence vznikají proto, aby bylo jasné, jakými podmínkami se použití nějakého produktu řídí. Já jako autor jsem chtěl říci, že něco můžete používat jen tak, jak já chci. Pokud to nebudete chtít dodržet, zakazuji vám produkt používat. Bohužel licence není zákon a její porušení není nějak "drakonicky" trestáno. nejhorší, co vás může potkat je nějaký zákaz toho, něco používat.
Tím, že tento stav je takto dán, mnoho lidí si s tím neláme hlavu. Mně se prostě příčí používat něco proti licenci (vědomě) s odkazem na to, že to stejně nikomu nevadí. To je v tuto chvíli problém ICQ.
Dosti často se setkávám s názorem, že přejít od ICQ nelze, protože jej všichni používají. Vím je to těžké, ale řešení je prosté - nebrat na to ohled. Buď se vám povede ostatní přesvědčit o "zlu" ICQ nebo ne. Opravdu je situace s ICQ taková, že je masivně rozšířeno jen v ČR. Přejít proto na alternativu není zase až tak těžké, jen se o tom prakticky nemluví. Proto ten Jabber. Z pohledu koncového uživatele to nemá prakticky význam - své služby dostane tam i tam. Proč by měl přecházet? Chce mu to ty důvody vysvětlit. Reakce všech, se kterými o tom mluvím, je taková, že o tom nevěděli a docela je to překvapí. Za svůj největší skalp považuji konverzaci s jedním svým známým. Ten známý je jedním ze spolumajitelů a zakladatelů jedné docela velké firmy prodávající u nás počítače a jejich součástky. Stačilo s ním hodit řeč o tom, proč on ve firmě oficiálně pro kontakt se zákazníky používá ICQ, když to licence výslovně zakazuje. Dnes už ICQ nemají a využívají jiné řešení. Tato reakce mne velmi potěšila, protože nad ní prostě nemávli rukou. Jen více takových firem!

Jedna z hlav české komunity redakčního systému Joomla! a první překladatel uživatelského rozhraní k ní.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od marvays
05. lis 2007 21:53 #25146
ha, a co msn. údajně se dá už i volat ....

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Ploki
07. lis 2007 09:10 #25191
myslim, ze v tomhle mas smulu, Svatasi :P
lidi ted uz nepresvedcis, ze maji pouzivat neco jineho nez sit ICQ
naprosta vetsina jeho uzivatelu jsou "blbecci" co sotva umi otevrit IE, spustit si ICQ 6 (nebo jaka je ted verze) a kdyz jim pres nej prijde vir, jeste jej s radosti aktivuji

pokud bych to mel s necim srovnat, tak chces, aby lidi zacali kupovat POUZE biopotraviny a zadne jine. Par lidi to udela, ale vetsina zustane u toho, na co je zvykla

ja sam pouzivam sit ICQ vic jak 8 let, a to vetsinou kvuli debilnim holkam, ktery stejne nijak nepresvedcis, aby se naucili neco noveho

a nejaka licence? s tim si mohou lamat hlavu pouze firmy, ktere proste potrebuji mit legalni software. proc by si teda meli v domacnostech, kde prevlada piratsky soft, najednou delat hlavu s nejakou dalsi licenci?

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cooper
07. lis 2007 10:14 #25192
Zajimava diskuze B) a predem se vsem omlouvam za OFF topic prispevek.

Mne to pripomina situaci na trhu s internetovymi prohlizeci, operacnimi systemy, textovymi editory, atd...

Podobne brojim proti pouzivani Windows, IE nebo Outlooku ve prospech Linuxu, Firefoxu nebo Thunderbirdu. Proc platit za neco, co je derave, plne viru, kdyz se muze pouzivat neco, co je zadarmo a zda se, ze i virum odolnejsiho?

Nebo, proc se zabyvat implementaci Apache do Windows, kdyz byl napsan pro Linux? Proc propagovat hnoje typu WAMP na lokale, kdyz mi na produkcnim serveru bezi linux a stejne se mu tedy nevyhnu :silly: ?

Jediny reseni je podle me toto:

At si kazdy pouziva co chce, co je legalni a co mu nejvice vyhovuje. Kazdy ma svou pravdu a duvod proc pouziva prave to, co pouziva. Zadna obecna pravda proste neexistuje...

Prispevek k tematu:
Pouzivam hoodne moc let ICQ - klient SIM. Na cestach po svete jsem zacal pouzivat Skype, protoze volani zadarmo je zkratka volani zadarmo.

V mem predchozim zamestnani byl treba Skype zakazan z duvodu prisernych licencnich podminek - hovorime o hi-tech firme s pobockami na ctyrech kontinentech B)

Příspěvek editován: cooper, v: 07/11/2007 12:03

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.