Re: Databáze chovatelů agapornisů

Petr
13. led 2013 18:06 #102126
Dobrý večer,

V rámci přechodu na systém Joomla se blížím k problematice uživatelů, kterému bych se nejraději vyhnul, ale na druhou stranu to je to, co asi může být stěžejní. Chtěl bych vás zde požádat, zda-li byste mi někdo nepomohl mě navést, doporučit řešení, bodově napsat vhodný postup, jakým směrem se ubírat.

O co jde. Jedná se o databázi chovatelů agapornisů (papouchové), kdy do této doby to je statický seznam. Na této stránce www.agapornis.ic.cz/menu/databaze/databa...atelu_agapornisu.htm je vidět rozlišení dvou možností hledání, kdy jednotlivé kontakty si lze najít buď podle druhu, který daný chovatel má a nebo podle místa bydliště. Toto rozlišení (hledání) bych chtěl zachovat i v Joomle, takže když přijde návštěvník, tak aby mohl hledat (či si to něják vyfiltrovat) ty, kteří mají druh o který má zájem (jeden chovatel může mít x druhů) a nebo podle toho místa bydliště.

O co mi tedy jde. Když se podíváte např. na tuto stránku www.agapornis.ic.cz/menu/databaze/hlmesto_praha.htm tak co tabulka, to profil jednoho chovatele. Ty údaje v ní bych chtěl vesměs zachovat, možná o trochu rozšířit. Jde mi tedy o to, aby ten konkrétní chovatel se na webu mohl přihlásit a pak si upravovat ty údaje, co má v profilu. Lze umožnit i nahrávání fotek k tomuto? Následně aby se ty chovatelské profily zobrazovaly klasicky na webu (v podstatě jak to vidíte na tom odkazu) pro každého návštěvníka a v případě zájmu si on mohl vyhledat konkrétní lidi podle výše uvedeného rozdělení (druh nebo místo).
Používám Joomlu verzi 2.5.8., JCE editor, Phoca Gallery. Poradil by mi někdo, do jaké míry je to možné udělat, případně tedy jakým směrem se ubírat, co by doporučil, čemu se vyhnout, na co dávat pozor apod.?

Díky za pomoc

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
13. led 2013 20:58 #102127
Joomla samotná nemá příliš možností "rozšířeného uživatelského profilu", navíc ani nemá podporu výpisu seznamu uživatelů. Pro tyto funkčnosti budete pravděpodobně potřebovat nějakou komunitní komponentu . Poměrně populární a modulární je např. Community Builder, nebo JomSocial.
Doporučil bych ale v zájmu zdraví a dobrých nervů nezkoušet zprovoznit Joomlu, natož ve spojení s nějakým takovým rozšířením na ic.cz, nebo jakémkoliv jiném hostingu "zdarma".

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
13. led 2013 21:20 #102128
Děkuji za rady i doporučení. Pravděpodobně vyzkouším Community Builder, letmo jsem o tom již něco četl. Trochu jsem doufal, že to půjde přímo v Joomle nějak, ale tak co se dá dělat, snad to nebude nic složitého a nezmotám to. Jinak ten web jsem vyvěsil před lety a pak se zaměřil spíše na obsah, články a další činnosti co se v souvislosti s tím objevily. Tenkrát ic.cz stabilní, žádné problémy, z těch "free" asi nejlepší řešení. Loni, především na podzim jsem však nedělal nic jiného, než řešil neustálé výpadky a neochotu sjednat nápravu. Proto padlo rozhodnutí o přesunu webu a zároveň i využití Joomly a trochu posunutí stránek zase dopředu. Ten web na ic.cz je tedy spíše již jen osnovou a obsah přesouvám jinam, Joomla poběží na endoře, kde to připravuji a zkouším.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od prontik
13. led 2013 23:15 #102129
Tak to s tim hostingem jdete z louze pod okap.

Joomla je jako puzzle. Stačí vědět jak ty dílky k sobě poskládat.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
14. led 2013 00:17 #102130
Chtělo by se říct "aspoň že do stavení nebude pršet"... Ale vážně, proč myslíte? Pokud bych to měl porovnat, je tedy pravda, že nyní ic.cz asi "poměrně běží", ale to co tam bylo za poslední rok a hlavně na podzim, bylo neudržitelné. Od doby co mám účet na endoře a část webu tam jede, tak si nemohu zatím na nic stěžovat, i podpora v případě jakéhokoliv problému takřka okamžitá.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
14. led 2013 00:21 #102131
Zkuste si prohledat zdejší fórum na Endora ...

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
14. led 2013 00:50 #102132
Tož zajímavé čtení, s některými problémy se ztotožňuji (ruční instalace 2.5.8 zaseklá na druhém kroku - vyřešeno instalací z aplikací a pak aktualizací) nebo byl háček s nevytvořením tabulek u Phoca Gallery a Guestbook. Vše jsem však bral jako "běžný problém" neznalosti Joomly. Možná však po zkušenostech s ic.cz mi toto přijde malicherné. Trochu jste mě teď vystrašili, každopádně doufám, že žádné větší problémy nenastanou, chtěl bych nastavit systém a pak už jen publikovat a publikovat :).

ještě k tématu: Dal jsem na Vaši radu, stáhl Community Builder ve verzi 1.8. tuším a to kvůli češtině ... Zatím tedy nainstalováno a pomalu se zkouším orientovat. Podle prvních pokusů co jsem tak letmo zkoušel, tak to vypadá dobře a snad to bude to, co jsem potřeboval. Díky za rady a teď už jdu spát, jde mi z toho hlava kolem :)

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Houbák
14. led 2013 08:32 #102134
Jsem zvědavej, jak v CB vyřešíte to zapisování a následné vyhledávání papoušků.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od ghost
14. led 2013 09:53 #102135
CB asi nebude to prave orechove, protoze umoznuje delat profily uzivatelu = chovatelu
chovatel by ale musel nekde zadavat, kolik a jakych papousku ma, coz jsou svym zpusobem dalsi profily, chcete-li

byla by moznost zkombinovat napriklad Cb a nejakou komponentu na obsah, napriklad ZOO
u profilu uzivatele by byly jeho "clanky" = zapisy vlastnenych papousku
atd.

Joomla! pro každého

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
14. led 2013 11:17 #102137
Jsem taktéž na sebe zvědavej, pro mě je to celé nové, takže se orientuji. Představa byla taková, že v profilu chovatele bude mít každý zobrazeny druhy, které chová. A poté jak v excelu (tady tedy asi přes seznamy) - kdyby byl v excelu sloupec "druh", tak u každého políčka by bylo 9 možností zápisu (je 9 druhů) a přes filtr bych vyfiltroval např. agapornise škraboškového a vyjel by mi seznam všech, kdo tento druh chová... To, že chová třeba další 3 druhy a nebo desítky mutací, mi může být jedno v tuto chvíli - hledám chovatele agapornise škraboškového, vyfiltruju jej a když na něj kliknu, tak v profilu uvidím co vše má.

Možná to je právě naivní představa, že to takto půjde, ale toto je/byl záměr. Jestli to jde v CB jako takové či to nepůjde a bude potřeba k tomu něco dodat či to celé pojmout jinak, to právě nevím. Proto děkuji za rady a náměty

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
14. led 2013 23:59 - 15. led 2013 00:02 #102155
Dobrý večer,

nakonec se vše podařilo plus/minus nastavit podle představ. Vyhledávání v seznamu chovatelů též funguje, stačilo vhodně nadefinovat parametry. Akorát asi nepůjde jednotlivým druhům přiřadit mutace, zatím jsem tedy aspoň na toto nepřišel, ale kdyby to nešlo, tak problém by to nebyl, druhy a bydliště je zásadní. S CB jsem tedy spokojen, dobrá volba. Přesto měl bych pár otázek, na které jsem si dosud nedokázal odpovědět. Jsou to maličkosti, ale kdyby se podařilo pořešit, byl bych rád:

1. U celkového seznamu chovatelů je odkaz "hledat uživatele", nevěděl by někdo, kde to změnit na "hledat chovatele"?
2. Seznam chovatelů musí mít zadán titulek (název seznamu), jenže tento se zobrazuje i pak na stránkách a v nastavení odkazu v nabídce to vypnout nelze, v tom konkrétním seznamu musí být zadán, nevěděl by někdo jak ten titulek na stránce nezobrazovat?
3. Když někdo z těch chovatelů napíše jeden či více článků, je možné někde v profilu uvádět jejich počet? případně jakým směrem se ubírat, čím by to mohlo jít?
4. Na webu je Phoca Gallery, v CB jsem si nevšiml (kromě avatarů), že by šlo k profilům uživateli nahrávat fotky.Sice na tom tolik netrvám, přesto nemá někdo zkušenost jak by to šlo?
5. Tady si nejsem jist, ale zkrátka v úpravě profilu je automaticky položka "komunita", odkazuje na CB, nějáké všeobecné informace. Nevím, jestli je možné to odstranit, ale aspoň to trochu upravit, dodat tam ještě něco navíc, nevíte kde hledat?

Díky za dobré rady a trpělivost

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Cony
15. led 2013 02:15 #102156
Až tak podrobně CB neznám ale
ad 1/ - bude to jazyková konstanta. Nejjednodušeji ji změníte přímo v administraci Joomly - Rozšíření - Správce Jazyků - Přepsání - přidat nový. V pravé části pak dejte vyheldat "uživatele", mělo by Vám to najít správnou konstantu, na tu klikněte - přenese se Vám do okénka vlevo a upravte text jak potřebujete a uložte.

ad 2/ uritě by to šlo řešit pomocí úpravy šablony, nebo jen CSS.

ad 4/ K tomu budete myslím potřebovat nějaký plugin do CB, umožňující propojen s Phoca Gallery (např. zde je něco) Myslím že pro bod 3 platí to samé, konkrétní plugin ale neznám.

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
15. led 2013 13:23 - 15. led 2013 13:26 #102173
Děkuji za tipy, přes tu jazykovou konstantu mi to našlo mnoho možností, ale žádná se nevztahovala k tomu hledání. Díky Vašemu nasměrování jsem to však pak změnil přímo v v přehledu těch konstant. Uvědomil jsem si ještě jeden "zádrhel", kde řešení zatím neznám. Nad seznamem se píše "Agapornisové - papoušci Afriky má 2 registrovaných chovatelů", kdy původně tam bylo "uživatelů" - to jsem pozměnil a našel i možnosti k pozměnění zbytku textu, kromě "Agapornisové - papoušci Afriky" - to je titulek webu, nevíte jak to změnit? (raději bych tam měl text "Databáze chovatelů agapornisů má ....), bylo by to logičtější. A ještě tedy jsem nenašel jak změnit tlačítko "najít uživatele" na "najít chovatele" - v souboru s češtinou byla jen položka"DEFINE ('_UE_FIND_USERS','Najít uživatele');" - avšak i po změně na "chovatele" se toto neprojevilo.

Pátral jsem po změně titulku seznamu, avšak nic mi nevyšlo, nastavení položky nabídky bezpředmětné, nastavení samotného seznamu to samé. Psal jste o šabloně či CSS, mohl byste to trochu upřesnit? (šablona webu či CB?)

Ten plugin co jste dával odkaz vypadá dobře a asi by mi i vyřešil ty fotky, nicméně instalace se nezdařila (JInstaller: :Instalace: Nelze najít soubor Joomla XML nastavení), i tak děkuji za snahu.

Tady ještě ukázka toho seznamu a zvýrazněné co mám na mysli: www.agapornis.ic.cz/nahled.jpg

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Radek Filip
15. led 2013 15:24 #102180
Dobrý den,

ohledně pluginu, instaloval jste skrze instalátor Joomla! nebo instalátor přímo v CB? Pokud přes Joomla! pak zkuste instalovat tento plugin přímo skrze CB - Plugin Management -> Iistalovat nový plg.

Pokud vyhazuje chybu i skrze tento CB instalátor, pak bude chyba v samotném plg file. A s Joomla! a Vaší věcí přeji dobré pořízení...

Rad

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.

Odpověď od Petr
15. led 2013 19:04 #102194
Díky za tip, nahrání proběhlo v pořádku. Akorát vyvstal další problém, plugin zveřejněn a když se chci podívat na profil, tak vyskočí hláška "Fatal error: Call to a member function setQuery() on a non-object in /home/users/aerforce/agapornisove.cz/web/components/com_comprofiler/plugin/user/plug_cbphocagallery/phoca.php on line 131" Nevím oč se jedná, možná že jsem nepochopil to nastavení - kde a jak propojit ty kategorie, ale též není to nevytvoření nějáké tabulky? Pokud ano, tak abych Vás zde tímto neotravoval a napsal rovnou na Endoru ...

Pro možnost přispívání do fóra je nutné: Přihlásit se nebo Vytvořit účet.