Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

image resize v perexu

24. úno 2019 14:59 #139150
Odpověď od ivan
Začátečník

ivan napsal:

Ernst napsal: mrknul jste se na tohle? www.joomlaportal.cz/jak-zacit/649-styly-pro-uplne-zacatecniky


jo to video jsem viděl a v předchozím příspěvku ho i chválil :), jenom jsem si chtěl podle něj změnit velikost fontu třeba nadpisu článku, podle videa jsem to našel v prozkoumání kódu (DevTools) a podařilo se mi to i upravit, ale nedokážu to najít kde je to v šabloně, kterej soubor to je


už jsem to našel přes FTP, ale možnost , že zmenším velikost nadpisu H2 z 35 na 25 se mi zdá nedobrá, nenašel jsem ale kde změnit nadpisi článku na H3, co se mi zdá čistější řešení

24. úno 2019 15:36 - 24. úno 2019 15:37 #139151
Odpověď od Ernst
Joomla Expert

ivan napsal:

Ernst napsal: mrknul jste se na tohle? www.joomlaportal.cz/jak-zacit/649-styly-pro-uplne-zacatecniky


jo to video jsem viděl a v předchozím příspěvku ho i chválil :), jenom jsem si chtěl podle něj změnit velikost fontu třeba nadpisu článku, podle videa jsem to našel v prozkoumání kódu (DevTools) a podařilo se mi to i upravit, ale nedokážu to najít kde je to v šabloně, kterej soubor to je


Já jsem vám psal: Vím, že v tuto chvíli se načítá soubor /t3-assets/dev/9/templates.purity_iii.less.bootstrap.less.css, tak si to doplňte tam na konec.

Je sice nevhodné dávat to do tohoto souboru, lepší by bylo do custom.css, ale já tu šablonu nemám, neznám tak neporadím.
¨
Na tom původním webu můžete psát na konec souboru /templates/target/css/styles.css, ale zase nevím jaká je tam šablona.
Poděkovali: ivan

24. úno 2019 15:50 #139152
Odpověď od Ernst
Joomla Expert

možnost , že zmenším velikost nadpisu H2 z 35 na 25 se mi zdá nedobrá, nenašel jsem ale kde změnit nadpisi článku na H3, co se mi zdá čistější řešení

Ale to joomla neumí, to může umět šablona a často to umí, nevím zda to umí tahle.

Máte v podstatě 3 možnosti.

1. Opravdu si v css změnit velikost H3, ale jen v článku blogu, např:
Code:
.blog h2.article-title { font-size: 25px; }
2. najít si v šabloně, zda umí říct, že titulky článků mají být H3
3. změnit si v přepisu php v šabloně, že mají být titulky H3 (otázka pěti minut)
Poděkovali: ivan

25. úno 2019 18:22 #139198
Odpověď od Pavel [byPV]
Začátečník
No já se trošku obávám, že se bojíte ze špatných důvodů ;-)....

Máte tři možnosti:

ad 1) Upravit původní šablonu tak, aby byla responsivní.

ad 2) Nainstalovat novou šablonu vedle původní a přizpůsobit ji obsahu.

ad 3) Nainstalovat si novou šablonu na čistý web, nějak si ji připravit a pak ji aplikovat na původní web.

*******

Bod 1) zavrhujete, protože nerozumíte moc CSS. Určitě už nějaké zkušenosti máte a tak si myslím, že to je nesmysl to zavhrnout, protože zase tolik těch znalostí mít nepotřebujete. A jak jsem psal, může to být jen pár desítek nových řádků v CSS.

Bod 2) jste zkoušel, ale lekl jste se jak to vypadá. To může být opět otázka pouze pár kliků v šabloně a nebo pár úprav v CSS, ale to záleží hlavně na použité šabloně. Pokud jdete z jednoduché HTML šablony na nějakou komplexní postavenou na frameworku, tak to může být složitější. Což je Váš případ.

Bod 3) nyní u Vás vede, ale přijde mi to jako nejhorší možnost hlavně i z toho důvodu, že si asi neuvědomujete, že nakonec stejně tu šablonu budete muset přenést na web s ostrými daty a prakticky se ocitnete v bodě 2) ;-). Navíc si nejsem jistý, jak pak tuto novou šablonu přenést, protože předpokládám, že si ukládá konfiguraci do DB a tak Vás pak možná čeká i složité spojování DB a stejně se Vám na 100% rozhodí design např. u článků, modulů, apod. protože šablona může mít vlastní HTML, které v původní šabloně není a nebo ji jiné (to nikdo neví, když to nevidíme).

Navíc pokud stále platí, že chcete design jako na starém webu, tak Vás jistě čeká nemálo práce s přepracováním stávajícího designu šablony. V bodě jedna nemusíte nic měnit.

Vaše narážka na to, že se budete na vše ptát je na místě, ale jak zatím diskuse postupuje, tak se obávám, že se budete ptát dost ať se vzdáte kteroukoli cestou. Možná ne, nechci se Vás dotknout, ale myslím si to.

Pokud se vydáte první cestou, tak absolutně nemám problém, po tom co si někde uděláte kopii webu, udělat prvotní rychlý průzkum, nastavit vše potřebné pro podporu responsivity (je potřeba i trošku HTML upravit, ale tím jsem Vás nechtěl zatím zatěžovat) a vložit základní CSS. Vy z toho pak můžete vyjít a detaily si třeba doladíte už sám...

Diskuse tu samozřejmě není od toho, aby Vám někdo vyřešil všechny problémy typu - výměna šablony. Každý se musí snažit a nebo si případně někoho zaplatit. Ale pokud je potřeba postrčit někoho například tím základem v CSS, tak s tím nemám problém. Lepší než to týden řešit v diskusi a vysvětlovat co, kde a proč ;-).

PS:Já jdu teď pryč, ale pokud to chcete zkusit po mém, tak založte druhou kopii a pošlete mi údaje na FTP a raději i do adminu přes mail. To Vás nic nestojí a můžete pokračovat na aktuálním testu ;-).

25. úno 2019 18:50 #139201
Odpověď od Rudolf
Joomla Expert
Zdravím,

já už jen zareaguji na tohle:

Já jsem vám psal: Vím, že v tuto chvíli se načítá soubor /t3-assets/dev/9/templates.purity_iii.less.bootstrap.less.css, tak si to doplňte tam na konec.

Code:
Pokud umístíte kód tam kam píše Ernst, při prvním vymazání cache v administraci se Vám kód přepíše původním obsahem, ze kterého se výsledný soubor ve složce dev generuje, takže Vám zmizí. Postupujte podle dokumentace Joomlartu, přeci jen je to jejich šablona.

JInak podle mne je to o tom, co jsem si taky prošel, že jsem se musel v Easysoftware naučit základy css a less a různé typy frameworků a typy šablon, abych na helpdesku mohl opravovat weby rovnou a nezatěžovat programátory a kodéry == musel jsem se to sám naučit, žádná diskuse mě nepomohla. Diskuse mě mohla již jen nasměrovat, jak píše Pavel Vakeš, což s úspěchem dělalo fórum na Joomlart.

A další rady zde již osobně považuji za ztrátu Vašeho času :)

Takže držím pěsti při samostudiu nebo si třeba někoho objednáte aby Vám to nakódoval.
Moje úprava určitě bude fungovat neb jsme si ji implementoval na Váš obsah a bylo to ok.

Rudolf

MiniJoomla! - www.minijoomla.org - eshop s rozšířením Joomla/VM
Email Manager - aplikace na správu šablon emailů pro VirtueMart
Easy Feeder - aplikace na generování XML/CSV feedů a napojení na ERP pro VM
PragueClassicconcert - portál pro prodej vstupenek na systému Joomla
Poděkovali: ivan

26. úno 2019 11:16 #139209
Odpověď od ivan
Začátečník

Rudolf - minijoomla.org napsal: Takže držím pěsti při samostudiu nebo si třeba někoho objednáte aby Vám to nakódoval.
Moje úprava určitě bude fungovat neb jsme si ji implementoval na Váš obsah a bylo to ok.

Rudolf


Zdravím, tak jsem se skusil podívat na pár videí na youtube ohledně responsivity šablovy za pomocí kódu css a bootstrapu. Fakt to nevypadá tak zložitý, jenom tu nastává takovej problém, že člověk neví kde, ve kterém souboru to upravovat. Šablóny už jsou natolik rozvětvený, že začátečník v téhle problematice má problém, neboť neví kam sahnout. Ale skutečně dekuji za váš čas a vaše rady. Sice jsem sa s problémem responsivity mého webu nikam neposunul, no načerpal jsem aspoň pár informací. Ona totížto ani ta JA Purity nefunguje jak by měla (aspoň mně se to nadaří) a na dotaz z jejich fóra človek čeká hodně dlouho. Děkuji všem.

Powered by Fórum