Přihlásit se

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 bezpečnostní vydání (29 lis 2023)

Joomla 5.0.1 a 4.4.1 je nyní k dispozici. Jedná se o bezpečnostní vydání pro Joomla 4.x. a 5.x.

Co odpovědět na otázku „Proč používat Joomlu?“

06. úno 2018 19:43 #134088
Odpověď od Cony
Moderátor
No jo, ale to jsou stejní lidi co nechápou co je to soubor, adresář, složka, a netuší jaký je rozdíl mezi pamětí a hardiskem :))

Nechci to nicméně zlehčovat, takových lidí je samozřejmě hodně, dost možná i většina. Bohužel pro takové lidi je potřeba vše nastavit tak, aby prostě chybu udělat nemohli, ani kdyby chtěli, a vytvořit jim přesné postupy typu klikneš sem, sem a sem a tady napíše tohle.

Bohudík tohle Joomla ale podporuje poměrně slušně. Administrace se dá omezit na naprosté minimum, editor také (používám JCE, který má kupu nastavení profilů), popř. dnes např. lze omezit i uživatel ve vytváření "překrásných" článků pomocí custom fields.

Samozřejmě zůstává aktualizace, ale ta je prostě problematická u čehokoliv. Jsou lidé, kteří volají v podstatě s každou aktualizací databáze antiviru, jestli "to můžou odkliknout".

Pokud bych měl říct začátečníkovi proč používat Joomlu, tak asi protože to není slepá cesta co se týče budoucí rozšiřitelnosti oproti projektům typu WebNode, je to nemalá úspora peněz oproti nativnímu řešení, a koneckonců, jak píše Radek, je tu komunita která poradí. A pokud ne, vždy jde nalézt "experta" nebo experta který pomůže, ať už zdarma, za pivo, nebo za peníze... A nakonec, člověk se přece má neustále vzdělávat, a rozšiřovat svoje obzory, tak už se konečně naučte ten rozdíl mezi souborem a adresářem :))

06. úno 2018 19:55 #134089
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Souhlasim, ale takovych lidi je vetsina, jak sam pises. Delal jsem par webu i lidem, co jsou fakt hodne studovani, ale maji problem doma vymenit zarovku, jezdi s autem za 2 mil. 20kmh na sestku apod... Ale i ti maji svoje firmy - tento kuprikladu se stamilionovymi obraty - a presto maji problem napsat "seznam" do vyhledavaciho radku, i kdyz jim to 100x ukazes (pouzivaji firemni emaily na seznamu, i kdyz maji svoje vlastni servery - jsou totiz konzervy a seznam maji uz skoro 30 let).

Omezit se to moc neda, protoze jak si spravne poznamenal v prvnim odstavci, tito lidi maji problem napsat ten seznam.... Takze cokoli v administraci Joomly je pro ne mimo. Takze jsem to ucil jejich zamestnance, kteri jsou zvykli na ruzne CMS, placene - treba Kentico apod. Z Joomly sileli a sili do dnes. Neumi v tom v podstate nic, pritom s praci na PC jsou zbehli. Na druhou stranu se jich musim zastat. Najit k jake polozce menu patri konkretni clanek, je v Joomle docela nelogicke. Oni to berou jako stranku nebo clanek a v Joomle to proste nedas. Navic, pokud jim omezis administraci, tak se nedostanou do polozek menu a nevidi, pod kterou polozku je prirazen ktery clanek. No a to nemluvim o tom, ze mas na webu X desitek clanku, ktery nemaji svoji polozku menu... Reseni stranka=clanek, je pro tyto lidi mnohem jednodussi, ale v Joomle to nejde. Dal jsem jim WP a uz nevolaji...

Ja bych Joomlu nedoporucil, i kdyz ji mam rad a pokud jo, tak jedine s poradnym frontend pagebuilderem..

07. úno 2018 13:02 #134100
Odpověď od Cony
Moderátor
Tak ono je samozřejmě otázkou, jak moc se v tom tihle uživatelé chtějí vrtat :)
Já spíš web vždy připravím ve smyslu "Když zařadíte článek do této kategorie, zobrazí se tady, když sem tak tady" a do ničeho dalšího je nepustím. Pak mám zkušenosti že i velký počítačový neumělci si s tím poradí. Od doby kdy se dá JCE nastavit aby automaticky čistil vložení z Wordu, jsem vyřešil v zásadě poslední problém :)

13. úno 2018 08:09 #134169
Odpověď od Linelabcz
Admin

Cony napsal: Tak ono je samozřejmě otázkou, jak moc se v tom tihle uživatelé chtějí vrtat


Přesně tak jak píše Cony. Ne nadarmo je v sample data Joomla nabídka s názvem "Author Menu" . Z frontendu se dá spravovat i eshop a další rozšíření.

Jednodušší způsob, jak přidat nebo upravit článek si moc neumím představit. Tohle zvládne opravdu každý. viz obrázek.
Přílohy:

13. úno 2018 08:57 #134170
Odpověď od hrackar
Pokročilý uživatel
Dobré ránko všem,

neexistuje unifikovaná odpověď na tuto otázku. Vždy je to osobní věcí konkrétního člověka a je na každém si vyzkoušet více CMS systémů a zvolit ten který mu vyhovuje nejvíc.

Jsou sice uživatelé, kteří mohou tvrdit, že do Joomla byli nasměrováni v práci ať jako vývojáři nebo uživatelé provádějící nějakou základní / mírně pokročilou správu.

Ve výsledku, to jestli Joomla používáme nebo ne je souhrnem mnoha faktorů, vyhovuje logika rozložení systému typu "Komponenty", "Moduly" a "pluginy", šablony, práce s obsahem apod., například z pohledu uživatele.

Z pohledu programátora to může být zase otázka Joomla! platform aka Joomla! framework, který mu max.vyhovuje z pohledu kódu (moderní kód atd.).

Těch kritérií je celá řada a dát ucelenou odpověď lze vždy a jenom pouze svoji vlastní. Domluvil jsem :woohoo:

13. úno 2018 09:12 #134171
Odpověď od radek
Zkušený uživatel

Linelab napsal:

Cony napsal: Tak ono je samozřejmě otázkou, jak moc se v tom tihle uživatelé chtějí vrtat


Přesně tak jak píše Cony. Ne nadarmo je v sample data Joomla nabídka s názvem "Author Menu" . Z frontendu se dá spravovat i eshop a další rozšíření.

Jednodušší způsob, jak přidat nebo upravit článek si moc neumím představit. Tohle zvládne opravdu každý. viz obrázek.


Tlacitko pridat clanek je v pohode, ale clanek nerovna se stranka a jsme tam, kde pred tim... Vytvori si clanek a pak vola, kde ten clanek ma, ze ho chtel na strance X, napsal ho a clanek zmizel nebo v tom lepsim pripade, ze v administraci je, ale na webu neni videt... Oni nechapou ty rozdily. Za 14 dni zapomenou, ze si muzou vytvorit polozku menu, k ni priradit clanek a maji stranku. Oni resi to, co vidi jako uzivatel webu a pripadne si chteji pridat "stranku". Na tomto jsem pokazdy ztroskotal.

Proste stranka (jeji vytvoreni) v Joomle je problem, stejne tak, jako je problem modul. Lidi vidi na strance ctverec nebo obdelnik a nemaji ani paru, ze je to napriklad nejaky modul... Natoz jak ho vytvorit Joomle chybi jednoduchy ovladani a presnejsi popis pro lidi, kteri jsou uplni amateri. Tohle je muj nejcastejsi problem s tim, kdyz jsem nekomu udelal web v Joomle a on se pak ozyval zpet. Ale rikam, ja s ni problem nemam. Mne naopak vyhovovala, ale jsem 1 z tech cca 20. Vsichni s ni maji problem. S WP tolik problemu neni. To jsou moje zkusenosti.

Powered by Fórum