Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

Vyřešeno Nový Page / Template builder Linelabox

14. zář 2017 16:46 #132299
Odpověď od radek
Zkušený uživatel
Ahoj,

takze jsem se zhruba trefil, ze mne to pripomina oboje. No uvidime, jak se to bude jednoduse pouzivat. Gantry od RT je sice framework, ale je to nedotazeny page builder. Super vec je ta, ze se jeden addon, ze kteryho si vytvoris napriklad tab s nejakym obsahem, muzes pak v editoru hodit do clanku jako modul. Tohle ma treba Quix, ale u nej nejde psat clanky primo v Joomla articlu, coz jde zase v jinych, ale chybi jim zase neco jiny. Uplne nejjednodussi je ten od Joomlartu, ale strasne spatne se v nem meni nektery veci. Je to ale velmi jednoducha a velmi rychla stavebnice.

Su zvedavej, jak se to bude rychle nacitat, protoze treba ten od Joomshaperu je fakt rychlej, zejmena diky jejich frameworku a dodanymu template, coz je zase nevyhoda Quix. Ten ma milion technickych serepeticek, ale to zakladni - sablona a rychlost, mu chybi.

18. zář 2017 11:02 #132315
Odpověď od David Zirhut
Admin
Ahoj, zkusím na otázku odpovědět po svém.
Jedná se v principu o template builder (a bude to template builder v případě vygenerování instalačního balíčku - šablony). Protože ale při běžné instalaci šablony Joomla! nabízí omezené možnosti, tak celá aplikace bude nabízet něco navíc. Při editaci šablony bude možné přidávat a nastavovat i věci, které jdou nad rámec instalátoru šablony (snippety jako custom html, přiřazování modulů na pozice, souběžná instalace doplňkových modulů a další). Proto bude možné stáhnout rozšířený balíček/instalátor který do Joomly! doplní prvky, které už rámec template builderu přesahují.

24. říj 2017 06:42 - 24. říj 2017 06:42 #132744
Odpověď od Martin70
Zkušený uživatel
Vypadá to velice zajímavě, určitě to pak rád vyzkouším. Já používám vše od Joomshaper (šablony, framework Helix3, PageBuilder). Ostatní pagebuildery jsem netestoval. Celkem mi to vyhovuje, jak tvorba Layoutu v šabloně, tak i PageBuilder. Verze 1 byla línější, verze 2 je rychlejší a teď jsem instaloval poslední verzi PB s Joomla 3.8.1 a na PHP 7.1 a přijde mi to celé zase o dost rychlejší (možná to je i tím PHP 7.1 oproti 5.6). V posledních setinkových verzích PB přibylo propojeni PageBuilderu s články a moduly - to jsou ty snippety. Dalo by se říct, že mi tam už skoro nic nechybí. Snad jen nějaká knihovna hotových věcí, že když chci něco přestylovat tak abych místo psaní css kódu někam sáhl - ale to už si hodně vymýšlím. :)

Když jsi vzpomenu, jak jsem před lety dělal statické weby tak, že jsem nejdříve vytvořil návrh ve Photoshopu (začínal jsem z prázdné bílé stránky), pak to nařezal, psal HTML a CSS - taky od nuly, pak to ladil v prohlížečích (v IE bylo vše jinak),.. Teď je celý responzivní web hotový za pár dnů komplet.

24. říj 2017 07:32 #132745
Odpověď od Linelabcz
Admin

Martin70 napsal: Dalo by se říct, že mi tam už skoro nic nechybí. Snad jen nějaká knihovna hotových věcí, že když chci něco přestylovat tak abych místo psaní css kódu někam sáhl - ale to už si hodně vymýšlím. :)


Právě taková knihovna "hotových věcí", tedy přes CSS upravených modulů core Joomla, K2, Virtuemart... + další knihovna tzv snippetů je v novém Builderu k dispozici. Navíc můžete snippety sdílet s ostatními, stejně jako celé Joomla šablony.

18. lis 2017 00:25 #133055
Odpověď od Linelabcz
Admin
Zdravím, čas pokročil a Template Builder je připravený k prvním testům. Linelabox Template Builder je nástroj, pomocí kterého si snadno dokážete vytvořit perfektní Joomla šablonu bez znalosti kódování. Ti z vás, kteří ovládají znalosti CSS a HTML můžou naplno využít funkce Template Builderu přímou editací css souborů a html kódu.

Pokud máte zájem o testování, anebo jste nedostali přístupy, ozvěte se na email linelab@linelab.cz

Na webu je k dispozici malá nápověda po kliknutí na ikonku „Quick Tour“ s otazníkem v levém horním rohu editoru.
Funkce vlastní úpravy stránek komponent Joomla! Article, J! Blog, J! Contact, Phoca Cart, K2 a Virtuemart je ve fázi vývoje. Před testováním je nutné se na webu registrovat, Template Builder není zatím veřejně přístupný.

Joomla šablonu pro editaci si po přihlášení zvolte v Horním menu „ Account“ na záložce „Shared templates“.
Primárně se prosím při testech zaměřte na použitelnost Template Builderu a následně na hledání chyb a nefunkčností, připomínky pište do chatovacího okna na webu, umí i printscreeny obrazovky.

Videa s nápovědou přidáme postupně během pár dní. Níže jsou první dvě.

První video zobrazuje způsob navržení mřížky Joomla šablony, zaškrtnutím checkboxu si definujete řádky a pomocí posuvníku potom sloupce. Sloupce jsou vlastně pozice pro moduly, tak jak znáte z administrace Joomla, když instalujete nějaký modul, zveřejníte jej v určité pozici.

Mřížku navrhujete zvlášť pro monitor stolního PC, tablet a mobil. To je velmi užitečné proto, aby se šablona správně zobrazovala na různých zařízeních. Například pro mobil není dobré nechat zobrazit 4 moduly v jednom řádku, jako na monitoru stolního pc, nevypadalo by to dobře, proto je dobré si nastavit například jen jeden sloupec /pozici na řádek.

Pro řádky můžete nastavit plovoucí nebo fixní šířku (fluid a boxed), odstranit mezery mezi sloupci, skrývat jednotlivé sloupce pro různá media. Například na mobilu nechcete zobrazovat určitou pozici s modulem, tak si pozici v nastavení vypnete.

Na videu si všimněte řádku mainbox, zde si můžete nastavit po stranách šablony další sloupce zatím 2x levý a 2x pravý. V nastavení řádku mainbox můžete také vypnout zobrazení komponenty na úvodní stránce. To znamená, že pokud chcete mít na úvodní stránce webu pouze moduly a v menu odkazujete na úvodní stránku třeba článkem, ten se nezobrazí. Tuto možnost můžete po instalaci šablony kdykoliv změnit přímo v nastavení.



Druhé video zobrazuje způsob přidávání modulů Joomla, modulů komponenty K2, modulů Phoca Cart, Virtuemart a další. Modul jednoduše přetáhnete do zvolené pozice. Editor podle šířky sloupce rozpozná jaký skin (vzhled modulu) je vhodný, což je vidět na videu například u menu. V této části editoru můžete moduly klonovat, mazat a Drag Drop přesouvat dle libosti. Vzhled modulů který vidíte na videu je základní a lze jej kompletně změnit, buď výběrem jiného skinu, nebo pomocí parametrů v pravém panelu, nebo přímou editací css v popup okně, nebo pomocí nastavení originálních parametrů modulu, které znáte z administrace Joomla a nebo kombinací všech těchto možností, to vše v reálném čase, ihned vidíte změny.



V dalším videu si ukážeme, jak si připravit základní vzhled šablony, tedy jak upravit zobrazení nadpisů, formulářů, tlačítek atd. a jak upravit vzhled modulů.

Díky za váš čas.
Poděkovali: zpetr

18. lis 2017 11:36 - 18. lis 2017 13:36 #133059
Odpověď od Linelabcz
Admin
V následujícím videu je vidět způsob přidávání fontů a verzí fontů (Light, Extra Light, Medium, Bold atd..) do Joomla! šablony. V prvním kroku si zvolíte fonty, které chcete při vytváření vaší šablony používat, na výběr máte ze standartních fontů a Google Fonts. Celkem více jak 850 fontů Vybrané fonty pak můžete aplikovat na libovolný prvek Joomla! šablony. Pokud se rozhodnete některý z fontů smazat, editor vás informuje o tom, kde je font použitý. V ukázce na videu je vidět přidání fontů z Google Fonts a použití fontů pro nadpisy H1 a H2. Všechny změny opět vidíte v reálném čase.

Poděkovali: zpetr

Powered by Fórum