Přihlásit se

Joomla 5.1.0 a Joomla 4.4.4 (17 dub 2024)

Dnes byla uvolněna nová verze Joomla 5.1.0, společně s Joomla 4.4.4. Tato verze přináší spoustu nových funkcí, vylepšení v oblasti bezpečnosti a kódu a díky těmto vylepšením i vyšší rychlost.

fotogalerie, zmenšování fotek

02. čvn 2018 08:39 #136166
Odpověď od Bong
Moderátor
Za ty roky se mi ještě moc uživatelů nepodařilo donutit zmenšit obrázky ještě před nahráním.
Proto je každý nápad, jak to zautomatizovat vítán.

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.
Poděkovali: Koudy, Sylvie

02. čvn 2018 09:28 #136168
Odpověď od Koudy
Pokročilý uživatel
Jak to řeší Phoca Gallery?
Zmenší rozměr a velikost?
Jaký maximální rozměr a velikost doporučujete?

Joomla je jen můj několikaletý koníček.
Několik let využívám předplatné Yootheme, mohu poskytnout informace.

02. čvn 2018 10:03 #136170
Odpověď od Bong
Moderátor
V Phoca Gallery je to podobné jako v jiných galeriích. V nastavení je možnost zadat rozměry pro velké, střední a malé obrázky. Velké je na zadanou velikost převedou po nahrání a dále slouží jako originály pro vytvoření náhledů (střední a malé)...

Doporučit něco univerzálního je těžké. Záleží na co galerie slouží, třeba jestli originál obrázku je třeba ke stažení nebo i naprodej...
Rychlost a přenosová kapacita internetu se bude i nadále zvyšovat, takže u originálních obrázků bych zase tak kvalitou nešetřil. Teď občas u starých webů k předělání trhám vlasy, když nejvetší rozlišení je 800x600 a obrázky jsou vlastně unikátní, protože je už nikdo v lepší kvalitě nemá...

Pokud obrázek chcete zmenšit, tak není potřeba na kvalitu a rozlišení sahat. Největší místo stejně zabírá tabulka barev, stačí obrázky přeuložit s volbou, aby v tabulce byly jen barvy v obrázku použité...

I'm sorry, my responses are limited...you must ask the right questions.
Poděkovali: Sylvie

02. čvn 2018 10:45 #136171
Odpověď od Bart
Moderátor
Ano, v Phoca Gallery je možné nastavit to, co uvádí Bong. Má mnoho možností. Líbí se mi i nahrání obrázků pomocí FTP a galerie si je už přidá.

Pro "automatickou" práci s obrázky v článcích se mi osvědčil EasyBlog. Nic jednoduššího a lepšího pro články a publikování není. Navíc to dobře funguje i na mobilu. Podporuje Accelerated Mobile Pages (AMP)... Co víc si přát. Škoda, že ho ignoruje SP Page Builder (existuje alternativa, i když asi ne tak dobrá - Quix, ten EasyBlog umí)... I když jde o placené rozšíření, myslím že smysl má. Jen je potřeba se s ním pořádně seznámit.

02. čvn 2018 19:54 - 02. čvn 2018 19:56 #136173
Odpověď od fwd
Pokročilý uživatel
Tazatelka zřejmě původně myslela trochu jinou situaci. Má ve firmě několik/mnoho BFU, kteří mají nahrávat fotky. Neví, co je to kilobajt, Megabajt apod. Oni prostě umí stáhnout fotky z mobilu a někam uložit (v horším případě použijí nějakou hotovou aplikaci pro uložení na FB, Instagram apod.). Jsem ve stejné situaci. Nakonec to dělá pár lidí a já sám.
Ona prostě chce nějaký doplněk, kdy uživatel nahraje fotku řádově MB a doplněk to zmenší na přijatelnou velikost rozlišení i KB a uloží. Obdobně jako FB a mnoho dalších.
Ale abych taky poradil. Prostě to dělám ručně.

Nic podobného jsem nenašel (ani nehledám). Používám PG a fotky před nahráním prostě upravím v nějakém editoru. Používám Zoner Photo, umí i hromadné zpracování (změnit rozměry, objem, vylepšit, doostřit apod.). Pak je přejmenuji, abych v tom měl systém (uživatelé obvykle nechápají, proč tam nemůže být čeština, mezery apod.).
Pak nahraji do PG. Kvůli velkému množství fotek používám velikost do 200KB a pro délku fotky 800px a na běžném monitoru kvalita je vyhovující. Teď nemohu zrovna najít v záložkách web, kde optimalizaci fotek pro web pěkně řeší.(český), ale půjde to najít. Napadá mě ještě jpeg_optimizer.com, je jich hodně.

P.S. Zrovna před psaním tohohle jsem ukládal článek a 13 fotek do galerie a trvalo mně to snad méně než napsání tohohle příspěvku.
Poděkovali: Bart, Sylvie

02. čvn 2018 20:26 #136174
Odpověď od Bart
Moderátor
Souhlasím s tebou. Snažil jsem se najít něco podobného jako tazatelka, už před nějakou dobou.

Já tomu rozumím, že jsou lidi, co sotva umí zapnout počítač, setkávám se s nimi a snažím se s nimi jednat tak, aby to ode mě chápali. Ale především se vžít do jejich kůže.

Nic jednoduchého, co bych si představoval neznám, nevím o tom.

Pokud se jedná o příspěvky, fotky v "článcích, tak bych doporučil asi EasyBlog...
Poděkovali: Sylvie

Powered by Fórum